Citace, způsob citování

Text dotazu

Dobrý den,

mám na vás prosbu. Píšu diplomovou práci kde na konci mám podle normy
seznam zdrojů a používám metodu poznámky pod čarou. Myslím, že seznam na
konci práce mám správně, ale nejsem si jistá se správným psaním poznámek
pod čarou. Předpokládám, že ty se píšou v nějaké zkrácené formě. U knihy
jsem našla, že se píše pouze autor, název a strana. Nemohu ale nikde najít,
jak mám přesně napsat do poznámky pod čarou internetový zdroj. Jak ta
zkrácená forma u internetového zdroje vypadá, když na konci v seznamu
literatury mám plný popis zdroje.

Odpověď

Přehledový výklad o problematice citování s příklady a odkazem na generátor

citaci dle ISO 690 a ISO 690-2 naleznete zde:

http://ciks.vse.cz/navody/citace.aspx

V podstatě ani tak nezáleží, zda citujete pod čarou nebo formou, kdy ihned

za citaci či parafrázi uvádíte v závorce zdroj např. pouze v podobě

pořadového čísla v bibliografickém seznamu použité literatury na konci

diplomové práce (např. [12]). Důležité je v celém dokumentu držet jednotný

styl - např. onen odkaz formou číslice nebo třeba kompletní či zkrácený

bibliograficky záznam. Na konci práce by měl být bibliografický seznam

použité literatury již výhradně ve formě podle norem ISO 690 a 690-2.

Nejjednodušší je použít tzv. generátor citací -

http://www.citace.com/generator.php, kde si ostatně můžete i ověřit, zda

vámi vytvořený záznam internetového zdroje je správný.