chování v divadle o přestávce

Text dotazu

V divadle nastala přestávka. Mohu opustit svého sedícího partnera a jít debatovat se známými o dvě řady dále a prodebatovat tak celou přestávku? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den, domnivam se, ze prijde-li dvojice do divadla spolu, mela by i behem prestavky byt spolu (omlouva pouze navsteva WC, prip. jde-li muz koupit piti a zena na nej ceka mimo frontu). Chce-li jit jeden z partneru pohovorit se znamymi, mel by vzit svoji partnerku/partnera sebou a predstavit je svym znamym.
O teto problematice konkretne se sice nezminuji  knihy o spolecenskem chovani u nas uznavaneho specialisty L. Spacka, (SPACEK, Ladislav. Velka kniha etikety. Praha: Mlada fronta, 2005.
MATHE, Ivo, SPACEK, Ladislav. Etiketa. Praha: BB/art, 2005.),

ale cituji z jeho informaci v textech mimo knizni  vydani :
"... Rozhovory v divadelnim foyer, nebo dokonce v hledisti behem prestavky se nazyvaji "small talk", maly rozhovor, trvaji maximalne ctyri pet minut, temata jsou nezavazna, konverzacni, ne meritorni, na to pak se sejdeme po divadle v kavarne. Neni ani zdvorile nechat partnera sedet samotneho a bavit se jinde, a to i kdyz je to muz a predstira, ze si se zajmem cte program..."