Charvátská Nová Ves

Text dotazu

chtěla bych Vás poprosit, potřebovala bych informace o Charvátské Nové vsi z období 1684 - 1925. Zajímá mě hlavně, jací šlechticové zde v té době vládli, informace o Chorvatské kolonizaci a s jakými problémy se tehdy museli potýkat obyčejní lidé - daně, neúroda, války, nepřízeň počasí.

Odpověď

Dobrý den,

k historii obce Charvátské Nové Vsi se vztahují následující knihy, články a archivní fondy:

knihy:

* KARÁSEK, Josef. Poštorňa, Nová ves, Hlohovec: (české obce v Dolních Rakousích). [Praha]: F. Šimáček, [1895]. 23 s. (v současné době nelze v NK ČR expedovat)

* HERBEN, Jan. Tři chorvátské osady na Moravě. V Brně: J. Herben, 1882. 25 s.

* JORDÁN, František. Češi a Charváti v XVI. a v 1. pol. XVII. stol. Brno: [s.n.], 1952. 271 s.

* VRBKOVÁ, Stanislava, ed. Chorvaté na Mikulovsku. 1. vyd. Mikulov: Regionální muzeum v Mikulově, 2007. 40 s. ISBN 978-80-85088-23-6.

* NOVÁKOVÁ, Lenka. Jihomoravští Charváti objektivem Othmara Ruzicky: tradiční oděv na počátku 20. století: Moravské zemské muzeum - Etnografický ústav ... Brno, 13. října 2009 - 20. února 2010. Brno: Moravské zemské muzeum, 2009. 8 s. ISBN 978-80-7028-348-6.

* MALINAR, Ivan a DOROVSKÁ, Dagmar. Nepopírám svoji rodnou krev. V Brně: Společnost přátel jižních Slovanů v ČR, [1995]. 108 s.

K vyhledání více publikací k tématu můžete použít  mimo jiné Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc  a Jednotnou informační bránu: http://www.jib.cz .

články:

* Geršic, Miroslav, Charvátská kolonizace na Valticku, obnova Poštorné a založení Charvátské Nové Vsi Geršic, Miroslav. In: Jižní Morava. Vlastivědný sborník / Brno : Muzejní a vlastivědná společnost v Brně 40, sv. 43, (2004,) s. 231-244.

* Geršic, Miroslav, Poštorná a Charvátská Nová Ves v dobových pramenech 18. století Geršic, Miroslav. Malovaný kraj. Národopisný a vlastivědný časopis Slovácka. 42, č. 2, (2006,) s. 8.

* Geršic, Miroslav, Poštorná a Charvátská Nová Ves za prusko-rakouské války Geršic, Miroslav. Malovaný kraj. Národopisný a vlastivědný časopis Slovácka. 42, č. 4, (2006,) s. 8.

* Geršic, Miroslav, Poštorná a Charvátská Nová Ves ve světle tereziánského katastru, berního a urbariálního patentu Josefa II. a poštorenské farní kroniky Geršic, Miroslav. Malovaný kraj. Národopisný a vlastivědný časopis Slovácka. 32, č. 3, (1996,) s. 21.

* Kropáč, Jan, Střípky z kolonizace moravských Charvátů Kropáč, Jan. Malovaný kraj. Národopisný a vlastivědný časopis Slovácka. 35, č. 2, (1999,) s. 7.

* -om- Domácí zápisník z 19. století -om-.. Malovaný kraj. Národopisný a vlastivědný časopis Slovácka. 46, č. 5, (2010,) s. 8.

* Vach, Miloslav, Čeští Charváti. In: Český časopis historický / [Red. s kruhem spolupracovníků]: Chaloupecký, Václav - Stloukal, Karel Praha : Historický klub 50, č. 1, díl 2, (1947-1949 [vyd. 1949],) s. 129-152.

Databáze Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/; Výběrová článková databáze ANL : http://aleph.nkp.cz/cze/anl

Existuje archiv obce Charvátská Nová Ves, který je ovšem dosud nezpracovaný, tedy nepřístupný:

Archiv obce Charvátská Nová Ves (1781 - 1945) Název fondu (sbírky): Archiv obce Charvátská Nová Ves Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Břeclav se sídlem v Mikulově Místo vzniku fondu (sbírky): Charvátská Nová Ves Časový rozsah: 1781-1945

Metráž: 0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 4,43 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Obecní úřad Charvatská Nová Ves Tematický popis: obecní korespondence 1781-1945, obecní účty, zápisy schůzí 1893-1938, matrika obce 1925, trestní rejstřík 1889-1921, ohlašovací knihy 1900-1938, pokladní deník 1927-1940. Obecní kronika 1927-69.

Archivní pomůcky: Žádné archivní pomůcky

Částečně je dostupný archiv velkostatku Valtice, pod který Charvátská Nová Ves pravděpodobně příslušela:

Název fondu (sbírky): Velkostatek Valtice Uloženo v archivu: Moravský zemský archiv v Brně Místo vzniku fondu (sbírky): Valtice Časový rozsah: 1604-1945

Metráž:52,98 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,61 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Velkostatek Valtice a od r.1870 Lednice Tematický popis: Úřední knihy - dominikální, přenesená agenda, Spisy registraturní pomůcky, rostlinná a živočišná produkce, pronájmy, stavební zál., lesnictví a honitba, personálie, podpory, patronáty, urbariální zál., stavební, obecní, školní zál., daně, zdravotnictví, policejní přestupky a kriminální zál., spory poddaných a obcí s vrchností, militaria, robota, spory a smíry, exekuce a dražby, pozůstalosti, sirotčí zál., Účty - sirotčí a depozitní, Mapy a plány - stavební a přehledové.

Archivní pomůcky:

MENŠÍK A.-VOLDÁN V.: VELKOSTATEK VALTICE (1391) 1604-1945. Prozatímní inventární seznam, 1960, s. 0, ev.č. 1414.

MENŠÍK A.-VOLDÁN V.: VELKOSTATEK VALTICE (1391) 1604-1945. Prozatímní inventární seznam, 1958, s. 199, ev.č. 1415.

(viz http://cs.wikibooks.org/wiki/Valticko/%C3%9Avod ; http://www.valtice.cz/default.aspx?id=180; http://promoravia.blog.cz/1104/panstvi-valtice-feldsberg;  Archivní fondy a sbírky v České republice: http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx )

Matriky pro tuto obec jsou v digitalizované podobě volně dostupné prostřednictvím digitální badatelny Actapublica: http://actapublica.eu/hledej/