chalupa

Text dotazu

Dobrý den,chci se zeptat,co si mám představit pod slovem chalupa? chceme se stěhovat z bytu na baráček a dostali jsme tuhle nabídku.Moc děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den, pojem "chalupa" byl užíván pro "selskou živnost mající nanejvýš dvacet korců pole; menší hospodářské stavení; prosté přízemní venkovské stavení".
(Příruční slovník jazyka českého. I.díl. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-37, s.1029) "Menší venkovské obytné stavení (usedlost) s malou výměrou polí."
(VAŘEKA Josef. Lidová architektura : encyklopedie. 2., přeprac. vyd., V nakl. Grada 1. vyd. Praha : Grada, 2007)
V současné době se můžete setkat i s pojmem "rekreační chalupa = obytná stavba, st. vesnická chalupa vyňatá z bytového fondu, používaná po část roku pro rekreační účely m. obyvatel".
(Malá československá encyklopedie. Sv. 5.: Pom-S. 1. vyd. Praha : Academia, 1987, s.296.)