český znak a jeho původce

Text dotazu

Dobrý den, prosím vás mohli bysme mi odpovedět na 2 otázky? kdo zavedl český znak a nějaké informace k tomu člověku? Děkuji za vaší odpovět a přeji příjemný zbytek dne

Odpověď

Dobrý den, pokud máte na mysli český znak jako takový, tedy dvouocasého stříbrného lva na červeném poli, jeho prvním uživatelem byl Přemysl Otakar II. (1253 - 1278). (Informace o osobě Přemysla Otakara II.např.:  KUTHAN, Jiří. Přemysl Otakar II : král železný a zlatý, král zakladatel a mecenáš. 1. vyd. Vimperk : Tina, 1993. ISBN   80-85618-10-9 ; internetové stránky:
http://www.libri.cz/databaze/kdo18/list.php?od=p&start=66&count=1 ; http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99emysl_Otakar_II. aj. ).

Jednoocasý lev se na našem území užíval již dříve. Dle Dalimilovy kroniky získal znak jednoocasého lva Vladislav II. (1140-1173) od Fridricha I. Barbarassovy za vojenskou pomoc v severní Itálii. (Vladislav II. např.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vladislav_II., ŽEMLIČKA, Josef. Přemyslovci : jak žili, vládli a umírali.1.vyd.Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005.ISBN 80-7106-759-8 (váz.),  MOUČKOVÁ, Miroslava.Za časů přemyslovských knížat.1. vyd.Praha : Daryl, 2006.ISBN 80-901430-6-7 (váz.)aj.).

V souvislosti se vznikem samostatného Československa v roce 1918 byla zřízena při prezídiu ministerské rady tzv.znaková anketa, později přejmenovaná na znakovou komisi. Složena byla z významných historiků a archivářů. (Seznam stálých členů naleznete v knize "Československá státní a vojenská symbolika s.31.) Výběr československých státních znaků byl zdlouhavý a plný dohadů, až v roce 1920 byl přijat zákon 252 Sb. o státních symbolech. Státní vlajku a státní znaky vypracoval koncipista státního archivu Jaroslav Kursa ve spolupráci s Gustavem Friedrichem, umělecky zpracoval znaky i vlajku prof.František Kysela se svými žáky. (Jaroslav Kursa: http://web.uhk.cz/cvp/vexiinfo/vexiinfo80.pdf (aj.),Gustav Friedrich v :Ottova encyklopedie obecných vědomostí nové doby na CD-ROM [elektronický zdroj]. Zlín : Aion CS, c1998, František Kysela: http://www.libri.cz/databaze/kdo20/search.php?zp=9&name=KYSELA+FRANTI%A9EK ; Ottova encyklopedie obecných vědomostí nové doby na CD-ROM [elektronický zdroj]. Zlín : Aion CS, c1998; Nová encyklopedie českého výtvarného umění.1.sv. 1.vyd.Praha: Academia, 1995.ISBN 80-200-0521-8 (sv. 1 : váz.).

Česká republika přijala zákon o státní symbolice 17. prosince 1992. Oba státní znaky získaly výtvarnou stylizaci Jiřího Loudy, malý státní znak je prakticky totožný s malým státním znakem z roku 1920, velký státní znak je rozdělen do čtyř polí, na nichž jsou dva stříbrní dvouocasí lvi, moravská orlice a slezská orlice. (Informace o Jiřím Loudovi: Nová encyklopedie českého výtvarného umění.1.sv. 1.vyd.Praha: Academia, 1995.ISBN 80-200-0521-8 (sv. 1 : váz.) aj.).

Více se o státních znacích dočtete v publikacích:
SEDLÁČEK, Pavel.Česká panovnická a státní symbolika : vývoj od středověku do současnosti : katalog výstavy : 28. září - 31. října 2002 = Czech sovereign's and state's symbols : their evolution from the middle ages up to the present : catalogue of the exhibition / Pavel Sedláček ; Eva Gregorovičová - editor  Vydání   Vyd. 1. Praha : Státní ústřední archiv, 2002. ISBN 80-85475-86-3 (brož.)

SVOBODA, Zbyšek. Československá státní a vojenská symbolika. Praha : Impuls, 1991. ISBN 80-85469-03-0 (brož.)

(zdroje zde uvedených informací)