česko-polské vztahy

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na vás zda byste mi prosím nemohli vyhledat literaturu na téma česko-polské kulturní vztahy v obecné rovině po roce 1989 - 2013

Odpověď

Dobrý den,

dokumenty k tématu česko-polských kulturních vztahů můžete dohledat ve volně dostupných katalozích na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ , především Česká národní bibliografie, Souborný katalog ČR, online katalog Národní knihovny ČR či článková bibliografie ANL - články v českých časopisech, novinách a sbornících. Příkladem Vám uvádíme některé z dohledaných titulů v Souborném katalogu ČR, nejdříve v českém jazyce, poté i v polském, kterých je převážná většina.  Další tituly můžete dohledat zadáním klíčových slov česko-polské vztahy (případně rozepsat Česko, Polsko, vztahy), kultura apod.

* Martinek, Libor, ed. Rozumíme si navzájem?: možnosti reflexe minulosti v současnosti v české a polské literatuře, jazyce a kultuře 20. století: kolektivní monografie. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav bohemistiky a knihovnictví, kabinet literárněvědné komparatistiky, 2011. 155 s. ISBN 978-80-7248-699-1.

* Poslední, Petr. Krok ze stínu: (setkání s polskou kulturou). Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2002. 161 s. ISBN 80-7041-889-3.

Klíčová slova: kultura a společnost -- Polsko -- 20. stol. * publicisté -- Česko -- 20. stol. * Polsko -- společnost a politika -- 20. stol. *  Polsko -- kulturní vztahy -- 20. stol. *  Česko -- kulturní vztahy -- 20. stol.  * autobiografické vzpomínky

* Baron, Roman. Ambasadorowie wzajemnego zrozumienia: niedocenieni twórcy pomostów między polską i czeską kulturą (XIX-XXI w.): studia i szkice. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2013. 372 s. ISBN 978-83-7780-789-7.

Klíčová slova: Polsko -- kulturní vztahy -- 18.-21. stol. * Česko -- kulturní vztahy -- 18.-21. stol

* Lipowski, Jaroslav, ed. a Żygadło-Czopnik, Doroty, ed. Podzwonne dla granic: polsko-czeskie linie podziałów i miejsca kontaktów w języku, literaturze i kulturze. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2009. 422 s. Acta Universitatis Wratislaviensis; No 3182. ISBN 978-83-229-3083-0.

Klíčová slova: čeština * polština * česká literatura * polská literatura * Česko -- kulturní vztahy * Polsko -- kulturní vztahy

* Razem czy osobno - przenikanie kultur polsko-czeskich na kresach południowych: materiały z polsko-czeskiej konferencji Racibórz 22-23 października 2009r. Wyd. 1. Racibórz: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla, 2009. 192 s., [11 s.] obr. příl. ISBN 978-83-910588-2-4.

Klíčová slova: přeshraniční spolupráce -- Polsko * přeshraniční spolupráce -- Česko * Polsko -- kulturní vztahy *  Česko -- kulturní vztahy

* Pindór, Mirosława. Polsko-czeskie i polsko-słowackie kontakty teatralne: Cieszyn-Český Tĕšín 1945-1999. Katowice: Gnome, 2006. 290 s. ISBN 83-87819-39-5.

Klíčová slova: divadlo -- Česko -- 20. stol. * divadlo -- Slovensko -- 20. stol. * divadlo -- Polsko -- 20. stol. *  Československo -- kulturní vztahy -- 1945-1992 * Česko -- kulturní vztahy -- 1993-1999 * Slovensko -- kulturní vztahy -- 1993-1999 *  Polsko -- kulturní vztahy -- 1945-1999 *  Český Těšín (Česko) *  Cieszyn (Polsko)

* Vogt, Matthias Theodor, ed., Sokol, Jan, ed. a Tomiczek, Eugeniusz, ed. Kulturen in Begegnung: Collegium Pontes Görlitz-Zgorzelec-Zhořelec 2003. Wrocław: Oficyna Wydawnicza ATUT - Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2004. 351 s. Orbis Linguarum. Beihefte, Bd. 33. Publikationen des Collegium pontes. ISBN 83-7432-018-4.

Klíčová slova: kultura a společnost -- Evropa střední * kultura a společnost -- interdisciplinární aspekty * interkulturní komunikace -- Evropa střední * kulturní spolupráce -- Evropa střední *  Česko -- kulturní vztahy *  Polsko -- kulturní vztahy * Německo -- kulturní vztahy

* Róg, Jan. Relacje społeczno-ekonomiczne na pograniczu polsko-czeskim. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2001. 195 s. Studia i monografie. nr.290. ISBN 83-88796-24-0.

Klíčová slova: pohraničí * Polsko * Česko * vztahy kulturní * vztahy hospodářské * integrace * politika místní

Článková báze ANL (http://aleph.nkp.cz/F/):

* Babuchowski, Andrzej, Tomský, Alexander a Burian, Václav. Česko-polský dialog: možnosti, překážky a bariéry. Prostor, 2009, 84, s. 47-56. ISSN 0862-7045.

Klíčová slova: Česko -- kulturní vztahy -- Polsko -- 20.-21. stol. *  Polsko -- kulturní vztahy -- Česko -- 20.-21. stol.

* Grajewski, Andrzej. Příliš daleko. Prostor, 2009, 84, s. 5-8. ISSN 0862-7045. Dostupné také z: http://www.revueprostor.cz/index2.php?menu=archiv&aid=1356&vid=84.

Klíčová slova: Česko -- zahraniční vztahy -- Polsko -- 1989- *  Česko -- kulturní vztahy -- Polsko -- 1989- *  Evropa střední -- mezinárodní vztahy -- 1989-

* Příhoda, Petr. Češi a Poláci, jejich víra, zbožnost a vzájemné vztahy. Salve, 2008, 18(4), s. 11-16. ISSN 1213-6301. Dostupné také z: http://salve.op.cz/obsahy/2008/4_prihoda.html.

Klíčová slova: křesťanská víra -- Polsko -- Česko -- 17.-21. stol. * stát a církev -- Polsko -- Česko -- 17.-21. stol. *  Polsko -- náboženské a kulturní poměry -- 20.-21. stol. *  Česko -- náboženské a kulturní poměry -- 20.-21. stol.

* Surosz, Mariusz. Pepíkova tvář v očích Poláka. Listy, 2008, 38(1), s. 30-33. ISSN 1210-1222. Dostupné také z: http://www.listy.cz/archiv.php?cislo=081&clanek=obsah.

Klíčová slova: česká literatura -- Polsko * Polsko -- kulturní vztahy -- Česko * Polsko -- kulturní vztahy -- Československo

* Burian, Václav. Jaký je obraz české kultury a literatury v dnešním Polsku?: rozdíl docela propastný. Host, 2007, 23(2), s. 18. ISSN 1211-9938.

Klíčová slova: Česko -- kulturní vztahy -- Polsko *  Polsko -- kulturní vztahy -- Česko

* Kaleta, Petr. Nejnovější česko-kašubské kulturní kontakty. Národopisná revue, 2003, 13(4), s. 233-234. ISSN 0862-8351.

Klíčová slova: kulturní vztahy -- Česko -- Polsko

Informace byste  mohla najít také  volně na internetu, zde je ovšem třeba více dbát na důvěryhodnost informací a zdrojů, ze kterých pochází, příkladem uvádíme:

* http://www.mzv.cz/cesko-polske_forum - Česko-polské fórum

* http://www.mzv.cz/file/72908/BilateralniVztahy.pdf - část věnovaná Polsku - Kulturní vztahy

* http://www.mvcr.cz/clanek/stejnopisy-sbirky-mezinarodnich-smluv.aspx - 15. ledna 2009, Částka 2, 5-7 (pdf, 902 kB): 6 / 2009, Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Programu spolupráce mezi Ministerstvem kultury České republiky a ministrem kultury a národního dědictví Polské republiky na léta 2008 – 2010

* http://www.lidovky.cz/polska-ekonomicka-reforma-dopadla-lepe-nez-ceska-zni-z-konference-ln-115-/media.aspx?c=A131122_091940_ln_domov_pef

* http://www.lidovky.cz/problemem-cesko-polskych-vztahu-jsou-stereotypy-zni-z-konference-ln-12f-/media.aspx?c=A131118_134802_ln-media_mpr

Nejaktuálnější informace byste však měla dohledat na webových stránkách ministerstev České republika a Polska, např. ministerstva kultury http://www.mkidn.gov.pl/ , http://www.mkcr.cz/ či ministerstva zahraniční http://www.msz.gov.pl/pl/ , http://www.mzv.cz