cechovnictví, ochranné známky

Text dotazu

Můžete mi prosím sdělit nějaké informace k tématu cechovnictví a vznik ochranných známek.

Odpověď

"Počátky tradice užívání označení sloužící k určování původu výrobků a služeb spadají už do období starověku, kdy se určitá označení používala ve spojitosti s keramickými, cihlářskými a koženými výrobky. Označení byla tvořena písmeny, značkami, iniciály výrobce, grafickými a obrazovými symboly, které byly vytvářeny na povrchu výrobků nebo k nim byly připevňovány. Tento zvyk se dále rozšiřoval, ve starověku a zejména v novověku, kdy začalo docházet ke směnám výrobků a k hromadné výrobě. Zásadní rozvoj, především co se týče právní ochrany označení, však nastal až ve druhé polovině 20. století. Nejpokrokovějšími zeměmi v této oblasti byly USA, Německo, Anglie, Francie a Rakousko. V našich zemích byla novodobá úprava ochrany práv na označení založena rakouským císařským patentem č. 230 z roku 1859, v roce 1890 byl na území tehdejšího Rakouska zřízen ústřední známkový rejstřík. Po vzniku České republiky v roce 1918 došlo k převzetí dříve platných rakouských právních úprav (zákony č. 469 a 471 z roku 1919 a zákon č. 261 z roku 1921)....
viz. http://www.ochranne-znamky.info/index.php?page=historie&lang=cz

Zdroj: ASPI, databaze pravniho informacniho systemu. Poskytuje predpisy ze Sbirky zakonu elektronickou cestou.
Zakon c. 19/1890 r.z. Zakon ze dne 6. ledna 1890 o ochrane znamek "Znamkami rozumeji se v tomto zakone zvlastni znacky, ktere k tomu slouzi, aby vyrobky a zbozi k obchodnimu obratu urcene od jinych vyrobku a zbozi stejneho druhu se rozlisovaly (obrazy jinotajne, sifry, vignety apod.)....

Zakon c. 471/1919 Sb., tykajici se zatimnich opatreni k ochrane znamek,...
Schvaleno: 24.7.1919 Rozeslano: 11.8.1919 Ucinnost od: 11.8.1919 Zruseno:

Zakon c. 261/1921 Sb., kterym se rozsiruje platnost predpisu o ochrane znamek ...
Schvaleno: 30.6.1921 Rozeslano: 5.8.1921 Ucinnost od: 19.8.1921

Z tistenych zdroju mohu doporucit:
MELICHAR, Frantisek. Dejiny cechovnictvi v Cechach. Praha: Unie, 1902.

KUCERNAKOVA, Petra. Ochranne znamky. Brno: Masarykova univerzita, 1995.

Organ, ktery se zabyva ochranou prumysloveho vlastnictvi, je Urad prumysloveho vlastnictvi, ustanoveny zakonem c. 21/1993 Sb.
http://www.statnisprava.cz/rstsp/adresar.nsf/i/11293

Domnivam se, ze i tato instituce  by Vam mohla poskytnout informace k Vasi praci.