čas a věčnost

Text dotazu

Mám na Vás ještě jeden dotaz, hledám filozofa, který se zabýval vztahem mezi časem a věčností? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

otázkou času a věčnosti se zabývala celá řada filozofů. Základním textem, ke kterému se v této souvislosti odkazuje je Plotinovo pojednání O čase a věčnosti. Plotinovy spisy nesou název Enneady, tj. devítky podle uspořádání do skupin po devíti. K uvedenému pojednání se odkazuje takto Enn. III, 7.
Tj. sedmé pojednání ve třetí enneadě. (viz také http://en.wikipedia.org/wiki/Plotinus).
Pojem věčnosti úzce souvisí s pojmem Boha a hrál velkou roli ve středověké filosofii. Se změnami myšlení v novověku postupně ustupuje a důležitosti nabývá pojetí času, které nepracuje s věčností. Přehledné informace najdete např. v následující knize a řadě filosofických slovníků:

Encyklopedický atlas filosofie / Peter Kunzmann, Franz-Peter Burkard, Franz Wiedmann ; grafické ztvárnění barevných ilustrací Axel Weiß ; [z německého originálu ... přeložil Martin Pokorný]. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. -- 265 s. : barev. il. ; 21 cm