čarověníky

Text dotazu

ráda bych věděla, zda je vysazování tzv. čarověníků, bezpečné pro přírodu či nikoliv. děkuji

Odpověď

Dobrý den, "čarověník je shluk znetvořených větví vyrůstajících na stromech či keřích bez obvyklé pravidelnosti a zákonitosti. Větve vyrůstají z normálně rostoucích větví z jednoho místa a vytváří se na nich velké množství pupenů. Čarověníky mohou být různých velikostí a tvarů, s různou hustotou větví a jejich uspořádáním." (Kostelníček, M. Čarověníky v naší zahradě, s.9) Vznik čarověníků je dvojího druhu. Do první skupiny patří čarověníky, které vznikají onemocněním organismu v důsledku napadení stromu parazitující rostlinou, houbou, virem, fytoplazmou či živočichem.  Druhým typem jsou čarověníky vzniklé genetickou mutací. Tento druh čarověníků lze dále využívat v sadařství a okrasném zahrádkářství, kde roubováním, řízkováním, generativním rozmnožováním vzniká řada kultivarů, které lze dále pěstovat. Jejich výsadba do zahrad (apod.) není pro ostatní rostliny nebezpečná ( nejedná se o virové a jiné onemocnění). U čarověníků prvního typu, které jsou způsobeny parazitujícím organismem, se k dalšímu umělému šíření nepřistupuje.

Velmi podrobně přibližuje čarověníky kniha:
KOSTELNÍČEK, Miroslav. Čarověníky v naší zahradě. 1. vyd. Praha : Grada, 2006. ISBN 80-247-1257-1 (brož.)