Bramborová medaile

Text dotazu

Vážení,
v souvislosti s udělováním medailí na LOH mě napadlo, proč se za 4. místo uděluje pomyslná bramborová medaile. Někoho potěší, jiného naštve. Dá se prosím zjistit původ?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ve zdrojích Národní knihovny : všeobecné encyklopedie, slovníky rčení a argotu, se nám termín "bramborová medaile " nepodařilo nalézt.
Pouze na internetovém odkazu
http://www.odpovedi.cz/otazky/kde-se-vzal-pojem-bramborova-medajle, jsou následující informace:

"I když se bramborová medaile nikdy fakticky neuděluje, je stejně známá jako její kovové kolegyně . Kdo první s tímto termínem přišel, není známo. Zato se ví, že jinde ve světě "oceňují" 4. místo  dřevěnou medailí (např. v Rusku).
Pojem bramborová medaile ve sportovním žargonu zřejmě vychází z toho, že první  brambory byly vzácné, protože zachránily např. Branibory před hladomorem, byly obživou vojáků. Získat 4. místo ve sportu je úspěch, ale kovy jsou určitě cennější".