Bítov

Text dotazu

Dobrý den,
již delší čas se pídíme po historii Bítova u Koněprus, ale bohužel jsme našli velmi málo zmínek.
Víme, že r. 1257 je o něm první zmínka, kdy byl předán Křížovníkům s červenou hvězdou, dále víme, že na Karlštejně byl první purkrabí jménem Vít z Bítova, nevíme však, zda z tohoto.
Nejvíce nás ale zajímá Jan Sláma z Bítova, jeho rod a majitelé, kteří vlastnili tvrz / poplužní dvůr/ vesnici po něm.

Děkuji a přeji mnoho dobrého do nového roku.

Odpověď

Dobrý den,

hlavní zdroj informací je: PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách,  jejich vznik, původní význam a změny. D. I. A - H. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1954.

S. 86: "Bítov (lid. Bitov), ves 4 km jižně od Berouna: 1324 Michael de Witob, Regesta Bohemiae. III, 382; 1356 Vitus de Bytow, burgravius in Karlstein, Tadr. L. Zbrasl. 135; 1361 Borziwoy de Zbytowa, na pečeti: d. bithow, Sedl. Z Archiv. křižovn.; ...1406 Jan de Bitowa, Reliquiae tabularum. II, 31; 1424 Venc. de Bytow, Archiv český. 28/98; 1450 Joh. Slama de Bythowa, patronus de Suchomasl, possessor hered. in Bytowa, in Bythowa Lhotka, Desky dvorské. 25/20; 1788 Hft Konigshof: Bitow, Bythow, Schaller VIII, 59 [Topographie des Konigreichs Bohmen v 16 sv. a rejstř.]; úř. 1854 Bítov, 1904 Bytov, totiž Bítov. ... "

Další zdroje:

Bítov (p. Bietov), ves u Berouna (1324), býval sídlem vladyčím, po něm zval se rod Bítovců z Bítova. Z nich jeden Jan B. (od Němců řečený Witowetz, Witobetz) přišel r. 1439 ke dvoru hrabat Cilských a vtipem válečným a chrabrostí dodělal se velkých úspěchov a stal se mužem bohatým, nazývaje se pánem ze Hřebene a podbánem v Záhoří a jiných končinách Charvatských (+ o. 1463).

Zdroj: SEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický Království českého. Praha: Argo, 1998.

Bítov - část obce Koněprusy; Beroun; zmínka 1324

Zdroj: Zeměpisný lexikon ČR. Obce a sídla. Stav k polovině 80. let. A-M. Praha: Academia, 1991.

Všechny tři knihy jsou např. v Referenčním centru NK ČR ve volném výběru.

Informace z internetu:

„BÍTOV

Byl od roku 1849 až do konce

světové války spojen s Koněprusy

do jedné obce. Bítov je stará dědina.

Poprvé se uvádí v roce 1257

v darovací listině Přemysla Otakara

II. Křižovníkům s červenou hvězdou

jako „dvůr poplužní“. Později byl

dvůr parcelován a na pozemcích

vyrostla vesnice.

     Ve 13.století se tu jmenují

vladykové z Bítova, kteří drželi tvrz

a poplužní dvůr v době, když dědina

patřila církevní vrchnosti.

     Roku 1324 jsou uváděni

Markvart a Michal z Bítova, roku

1421 Jan Sláma a jeho bratr Jakub.

Po třicetileté válce zbyl z celé

vesnice pouze poplužní dvůr, 302

korců polí a dvě louky. Většina

obyvatel se zde živila vždy

zemědělstvím, od minulého století

hledali bezzemci práci

v cementárnách nebo železárnách

Králova Dvora či v kamenolomech.“

Předpokládáme, že se vaše pátrání ubírá směrem k nalezení svých „kořenů“. Takové informace ale musíte hledat v archívech, matrikách apod. Doporučujeme obrátit se např. na Státní oblastní archiv v Berouně, viz http://www.firmy.cz/detail/480493-statni-okresni-archiv-beroun-beroun-mesto.html.