bibliografie k historii a vzniku Evropské unie

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli existuje nějaká
bibliografie k historii a vzniku Evropské unie, ale nejen pro EU jak ji
známe dnes. Zajímaly by mě i texty, které se zabývají otázkou sjednocení
evropských států, tak jak to již například navrhoval Jiří z Poděbrad. Děkuji
za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
v českých knihovnách můžete nalézt několik následujících bibliografií k
Evropské unii:

*  Katalog organizací, publikací a internetových stránek, které informují o
Evropské unii a integraci ČR. Liberec : Omega, [1999].

*  Evropou bez hranic : výběrová bibliografie článků z časopisů
publikovaných evropskými společenstvími v letech 1993 - 1996. Praha :
Evropské informační středisko UK, 1997.

*  Univerzita Karlova. Evropské informační středisko
Název   Evropou bez hranic. Sv. 2, Výběrová bibliografie článků z časopisů
publikovaných Evropskou unií v letech 1993-1996.Praha : Evropské
dokumentační středisko : Evropské informační středisko Univerzity Karlovy,
1997.

* DENEMARKOVÁ, Radana. Evropská unie v monografických a seriálových
publikacích : výběrová bibliografie z fondu Městské knihovny Břeclav.
Břeclav : Městská knihovna, 2002.

*  Katalog informačních zdrojů o Evropské unii a integraci České republiky
do EU. Liberec : Omega, c2001.

*  Snahy a plány v oblasti politické integrace Evropy v období roku 1961 až
začátek 1965 : chronologie a výběrová bibliografie. Praha : Ústav pro
mezinárodní politiku a ekonomii, 1965.

Otázkou historie Evropské unie a historickým vývojem evropské integrace se
zabývá hned několik monografií. Mimo jiné:
* DUŠEK, Jiří. Historie a organizace Evropské unie. 2., přeprac. a dopl.
vyd. České Budějovice : Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2011.
ISBN 978-80-86708-95-9.

* HORA, Karel. Evropská unie I. : historie, instituce, vnitřní trh. 1. vyd.
Zlín : Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2010. ISBN 978-80-7318-928-0.

* Po stopách Evropské unie.  Aktualiz. vyd. Praha : Informační kancelář
Evropského parlamentu, 2010.ISBN   978-80-254-9728-9.

* VEBER, Václav. Dějiny sjednocené Evropy : od antických počátků do
současnosti. 2. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2009. ISBN

* SCHELLE, Karel. Myšlenka evropské integrace a její vyústění v realitě EU :
(nástin problematiky). 1. vyd.  Ostrava : Key Publishing, 2006. ISBN

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu
Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc, Souborného katalogu ČR:
http://aleph.nkp.cz/cze/skc, Jednotné informační brány: http://www.jib.cz a
databáze ANL : http://aleph.nkp.cz/cze/nkc (a ANL+ : http://www.jib.cz ).