Bean

Text dotazu

Dobrý den, při studiu materiálů pro historii školství v našem regionu jsme narazili na text, obsahující výraz "bean".
Text hovoří o tom, že na univerzitu přišlo v roce 1582 7 beanů. Nepodařilo se nám dosud zjistit, co tento výraz přesně znamená, můžete mi, prosím, poradit? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

výraz "bean" jsme nalezli pouze v Kartotéce lexikálního archivu (1911-1991) Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://bara.ujc.cas.cz/psjc/), jazykové slovníky spíše uvádějí termín "beán". Beán je vysvětlován jako středověký student nováček, přeneseně také nezkušený začátečník. Pochází ze středověké latiny z výrazu "beanus", a to snad ze starofrancouzštiny "bec jaune" = vlastně žlutý zobák, mládě ("bec" z latinského beccus, "jaune" z latinského galbinus, obojí původu keltského).
Od beána je odvozena také "beánie" = (ve středověku) slavnostní přijímání nových studentů (beánů); (v současné době) na některých fakultách slavnost se zábavou a tancem, na které starší studenti vítají studenty nově přijaté.

Podrobnější informace je možné získat z Ottova slovníku naučného pod heslem
"beaunus": česky beán nebo beján, slovo původu nejasného (vysvětluje se buď z mezislovce "bé", jímž napodobí se hlas ovčí, aneb z francouzského "bec jaune", t.j. žlutý zobák, pískle, ptáče mladé), značilo za středověku studenta, jenž zapsán byv na univerzitě ve společenstvo studentské uveden byl obřady žertovnými., druhdy i hrubými, ano i krutými. Již ve IV. st. př.
Kr. v Athénách starší studenti dobírali si nováčky začátečníky ve studiích a obyčej ten přešel na univerzitu pařížskou a odtamtud rozšířil se téměř po celé Evropě. Účelem toho uvádění, jemuž říkáno depositio (skládání), bylo, aby mladíci se sebe složili sprostotu i selské mravy a otesali se a ostříleli se. Nováček z ostatních vybraný, na nějž pak úštěpkův i ran jen sršelo, nazýván byl arcibeán. Pro zmáhající se nevázanost uvádění to na mnohých univerzitách zapovídáno neb aspoň upravováno. Tak vydali r. 1544 mistři učení pražského rozkaz, aby s beány "vlídněji a mírněji než před tím se nakládalo". Někdy užívá se slova beanus vůbec o člověku nedospělém, nedoučeném, nebo nemotorném, nejapném.

Použité zdroje:
* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický lsovník jazyka
českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1978.
Str. 91. ISBN 80-04-23715-0.
* Akademický slovník cizích slov. I. díl, A-K. Praha: Academia, 1995. Str.
97. ISBN 80-200-0523-4.
* LEXIKO: webové hnízdo o novodobé české slovní zásobě a výkladových slovnících - http://lexiko.ujc.cas.cz/
* Ottův slovník naučný: ilustrovaná ecnyklopaedie obecných vědomostí. Třetí díl, B-Bianchi. V Praze: J. Otto, 1890. Str. 546-547.