Báseň

Text dotazu

Dobrý den,

pokoušela jsem se zjistit, zda se jedná o verš ruského (případně jiného) autora. Hledala jsem i znění v originále. Bohužel bezúspěšně. Proto Vás prosím v této souvislosti o radu a případnou informaci.

Ty kráčíš zemí svou a není žádné síly,
Jež mohla by tvé kroky zastavit.
I vodopády hlas svůj utlumily
A rozplynul se opar mlhavý.

Odpověď

Dobrý den,

Vámi hledaná báseň má název ,, Ty kráčíš zemí svou" a jejím autorem je ruský básník Michail Vasil’jevič Isakovskij (1900 - 1973 ) Uvádíme plné znění básně v překladu Zory Berákové:

Tу kráčíš zemí svou. A není žádné síly,

jež mohly by tvé kroky zastavit.

I vodopády hlas svůj přitlumily

a rozplynul se opar mlhavý.

Ty kráčíš zemí svou. A podle tvého plánu si voda hledá nové řečiště a břehy moří s břehy oceánů se bratří vlnami svých bystrých řek.

Ty kráčíš zemí svou. A země — dobrá máma ti brány otevřela dokořán.

Jak koberec ti leží pod nohama

kolchozní pole, široširý lán.

I tam, kde vyschla koryta všech toků,

kde vůni trávy zdusil prach a dým,

i tudy jdeš — a ve stopách tvých kroků

hned vyrůstají svěží zahrady.

Tvé ohně víc než hvězdy zazářily,

tvou jasnou cestu laská slunce svit.

Ty kráčíš zemí svou. A není žádné síly,

jež mohla by tvé kroky zastavit.

V českém překladu vyšla báseň v publikaci  ,,Vždy v první ředě buď: Sborník kulturního materiálu pro pionýry" , vydané roku 1953.

Originál s názvem ,,ТЫ ПО СТРАНЕ ИДЕШЬ…" vyšel v knize ,,Стихи и песни"  ( ,,Básně a písně" ) a je dostupný online:

http://litresp.ru/chitat/ru/%D0%98/isakovskij-mihail-vasiljevich/stihi-i-pesni

Použité zdroje:

Vždy v první řadě buď! : sborník kulturního materiálu pro pionýry / [sestavila Eva Vejdělková]. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1953 http://www.hrono.ru/biograf/bio_i/isakovski_mv.php

http://litresp.ru/chitat/ru/%D0%98/isakovskij-mihail-vasiljevich/stihi-i-pesni