aventurin/avanturin

Text dotazu

V jedné knize je název kamenu aventurín a v druhé avanturín (název odvozen od slova avanturizace).Nevím které knize mám věřit.V té druhé kde je napsáno avanturín má dobré vysvětlení, ale co ta první?Prosím napište mi kterému názvu mám věřit.

Odpověď

Dobry den, na Vas dotaz je obtizne najit jednoznacnou odpoved. V publikacich pojednavajicich o drahokamech se objevuji oba dva nazvy s vice mene stejnou frekvenci. Pri tom pro variantu /"aventurin"/ jsme nasli v knize R. Dudi a L. Rejla Drahe kameny vysvetleni, ze pochazi s italstiny (/"per aventura"/ - "nahodne") a navazuje na nazev typu skla, ktere bylo v Italii vyrabeno na zacatku 18. stoleti. Podobne vysvetleni - ackoli pro variantu /"avanturin"/ - nabizi prirucka C. Hallove Drahokamy a polodrahokamy.
Encyklopedie (Universum: vseobecna encyklopedie nakladatelstvi Odeon, Vseobecna encyklopedie v osmi svazcich nakladatelstvi Diderot) a slovniky cizich slov (Slovnik cizich slov Ottova nakladatelstvi, Akademicky slovnik cizich slov nakladatelstvi Academia) uvadi obe dve varianty nazvu, pricemz variantu /"aventurin"/ uvadi jako hlavni.
Dle techto udaju by tedy byly spravne oba dva nazvy.
Je mozne, ze se nazev /"avanturin"/ pouzival spise drive (svedcilo by o tom uvedeni varianty /"avanturin"/ jako jedine varianty v Prirucnim slovniku jazyka ceskeho vydaneho v letech 1935-1957). Ovsem napr. Ottuv slovnik naucny uvadi jedine vysvetleni pojmu "aventurin" a to ve vyznamu druhu skla.

Zdroje:

Duda, R. - Rejl, L.: Drahe kameny. Praha: Aventinum nakladatelstvi, 1997

Hallova, C.: Drahokamy a polodrahokamy: nova prehledna prirucka a klic. Praha: Volvox Globator, 1996

Universum: vseobecna encyklopedie. Praha: Odeon, 2002-

Vseobecna encyklopedie v osmi svazcich. Praha: Diderot, 1999

Slovnik cizich slov. Praha: Ottovo nakladatelstvi - Cesty, 2000

Akademicky slovnik cizich slov. Praha: Academia, 1997

Prirucni slovnik jazyka ceskeho. Praha: Statni nakladatelstvi : Skolni nakladatelstvi : SPN, 1935-1957

Ottuv slovnik naucny: ilustrovana encyklopaedie obecnych vedomosti. Praha: J. Otto, 1888-1909.