Autorský příspěvek ve sborníku - odborný termín (separát)

Text dotazu

Prosím o pomoc se zodpovězením dotazu uživatele: Jaký je odborný výraz pro autorský příspěvek ve sborníku, který dostane autor po vydání sborníku v několika kopiích (jedná se pouze o jeho text, ne celý sborník).

Odpověď

Dobry den,

Vas dotaz jsme konzultovali s kolegy z Knihovny knihovnicke literatury.
Domnivame se, ze ve Vami popisovanem pripade jde o separat.

Databaze KTD
(http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=ktd) uvadi nasledujici definici separatu:
Výtisk článku nebo stati publikovaného dříve v časopisu, resp. ve sborníku, přetištěné speciálně pro potřeby autora. Separát má zachováno číslování vydání (zdrojového dokumentu), z něhož byl převzat; může, ale nemusí být opatřen titulní stránkou.

Kolegyni z Knihovny knihovnicke literatury se jeste podarilo najit dalsi mozny termin, a to separat autorsky:
separat autorsky - autorsky otisk: zvlastni otisk zhotoveny pro autora VODICKOVA, Hana; CEJPEK, Jiri. Terminologicky slovnik knihovnicky a bibliograficky. Praha : SPN, 1965. 119 s.