autorský arch

Text dotazu

Dobry den, jeden z nasich uzivatelu se na nas obratil s dotazem jak se vypocitava pocet AA u elektronickych publikaci - konkretne se jedna o skripta na CD. Jsou pravidla stejna jako u tistenych publikaci, tj. 1AA = 20 normostran?

Odpověď

V praxi NK CR se pri stanovovani rozsahu publikaci stále orientujeme podle klasickeho vymezeni AA - tj. 36 000 znaku (1 normostrane tedy odpovida 1800 znaku), prestoze se rukopisy v soucasne dobe odevzdavaji prevazne v elektronicke podobe s ruznym poctem znaku na strance. Ale vzhledem k tomu, ze se rukopisy bezne dale upravuji a lamou, neni tedy dulezite, aby stranky striktne odpovidaly nejake norme.Nejlepsim voditkem pro stanoveni rozsahu souboru je tedy zjisteni poctu AA vydelenim poctu znaku celeho souboru 36 000.
Jeste bych rada odkazala na posledni prirucku tykajici se techto veci - V. Pistorius: Jak se dela kniha, Paseka 2003,