autor básně písen o rodne zemi

Text dotazu

uči-li matka mluvit syna či dcerku,slyšíš tam skřívánky?přesladká usta maminčina,když učila nás říkanky.

Odpověď

Dobrý den,

autorem Vámi uvedené básně s názvem "O rodné zemi" je básník  Zdeněk Kriebel (http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=724 ).

Báseň  byla otištěna ve sbírkách "Píšťalka" a "Koulej se, sluníčko, koulej", jež vyšly v následujících vydáních:

* KRIEBEL, Zdeněk. Píšťalička. 1. vyd. Praha: SNDK, 1955. [46] s.

* KRIEBEL, Zdeněk. Píšťalička. 2., dopln. vyd. Praha: SNDK, 1958. [58] s.

* KRIEBEL, Zdeněk. Koulej se, sluníčko, kutálej. 1. vyd. Praha: SNDK, 1961. 168, [5] s.

* KRIEBEL, Zdeněk. Koulej se, sluníčko, kutálej. 2. vyd.,, (v Klubu mladých čtenářů 1. vyd.). Praha: SNDK, 1966. 168. [5] s. Klub mladých čtenářů.

* KRIEBEL, Zdeněk. Koulej se, sluníčko, kutálej. 3. vyd. Praha: Albatros, 1973. 169, [5] s.

* KRIEBEL, Zdeněk. Koulej se, sluníčko, kutálej. 4. vyd. Praha: Albatros, 1976. 169, [5] s.

* KRIEBEL, Zdeněk. Koulej se, sluníčko, kutálej. 5. vyd. Praha: Albatros, 1981. 169 s.

* KRIEBEL, Zdeněk. Koulej se, sluníčko, kutálej: Pro čtenáře od 6 let: Četba pro žáky zákl. škol. 6. vyd. Praha: Albatros, 1983. 169 s. Klub mladých čtenářů.

* KRIEBEL, Zdeněk. Koulej se, sluníčko, kutálej. 7. vyd. Praha: Albatros, 1988. 169 s. Klub mladých čtenářů.

Dále byla otištěna v metodické příručce:

TMÉ, Miroslav. Poezie ve škole: metodická příručka pro učitele 1.-5. ročníku ZDŠ. Brno: Krajský pedagogický ústav, 1970. 188 s. (K4, otištěna na str. 132 - 133.)