4. střelecký pluk Prokopa Velikého

Text dotazu

Chtěl jsem vás požádat o poskytnutí přehledu knih a jiných písemných zdrojů, které se zaobírají 4. plukem Prokopa Velikého během činnosti v Rusku.

Odpověď

Dosavadní knižní produkce pojednávající o působení 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého na Sibiři čítá několik jubilejních titulů vydaných při příležitosti plukovních oslav v době První republiky. Jejich výpis uvádím včetně signatur, které jim jsou přiděleny v naší knihovně; prozatím pro Vás budou všechny rezervovány k prezenčnímu studiu:

­PLESKÝ, Methoděj. Dějiny 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého 1917-1920. 1. vyd. [Praha] : vlastním nákladem, 1927. 388 s., 140 obr., 10 mp. Sign.: D 201.

­Almanach vydaný k oslavám 10. výročí založení pěšího pluku 4 Prokopa Velikého a ke sjezdu příslušníků bývalého 4. čsl. střeleckého pluku Prokopa Velikého a bývalého pluku 18. v květnu a červnu 1927. Hradec Králové : Slavnostní výbor p. pl. 4 Prokopa Velikého, 1927. 72 s., obr. Sign.: C 3188.

­DORAZIL, Vlastimil. Jan Gayer, velitel 4. střeleckého pluku "Prokopa Velikého". Přerov : Obzor ; Praha : Knihkupectví Svazu čs. důstojnictva [distributor], 1933. 147, [I] s., [V] obr. příl.,  [II] mapky. Sign.: B 2860.

­PLESKÝ, Metoděj. 4. pluk Prokopa Velikého : [1917-1920]. 2. vyd. Praha : nákladem vlastním, 1936. 446, [VI] s. Sign.: D 1055.

­Stručné dějiny pěšího pluku 4 Prokopa Velikého. Hradec Králové : [nákladem vlastním, 1936]. 7, [I] s. Sign.: B 339.

­Pamětní sborník vydaný k oslavám 20. výročí založení pěšího pluku 4 Prokopa Velikého a ke sjezdu bývalých i nynějších příslušníků pluku 4.-6. června 1937. Hradec Králové : Slavnostní výbor pěšího pluku 4 Prokopa Velikého, 1937. 91, [iv] s. Sign.: C 13322.

Máte-li zájem o podrobnější informace, doporučuji navštívit Vojenský historický archiv Praha-Karlín (VHA), jenž uchovává veškerou agendu pluku z let 1917-1920.
Archivní fond 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého je uložen v 50 katronech, z nichž 6 tvoří plukovní rozkazy. Částečně uspořádané materiály jsou převážně operačního charakteru, přičemž velký podíl zaujímá běžná plukovní administrativa. Přítomny jsou dále deníky pluku, deníky jednotlivých rot a oddílů, kroniky a písemnosti historika pluku.
Pozoruhodnou součást fondu představuje kolekce časopisů vydávaných plukovním osvětovým kroužkem.
Případné studium tohoto fondu bude třeba vzhledem ke stavu zpracování konzultovat s příslušným správcem. Obraťte se, prosím, na pracovníky VHA buď telefonicky (badatelna 973 206 101), nebo prostřednictvím e-mailu (podatelna@vuapraha.cz).