změna jména v kalendáři

Text dotazu

Dobrý den,
chci se zeptat, jak je možné dosáhnout změny jména v kalendáři. Den památky zesnulých by měl patřit jen památce zesnulých a přijde mi opravdu nemístné přiřazovat k němu nějaké jméno.

Odpověď

Dobrý den,

elektronická encyklopedie na internetu  Wikipedie uvádí:

Tobias

mužské jméno

Svátek: 12. září

Původ: hebrejský

podle nového kalendáře

Tobiáš

mužské jméno

Svátek: 2. listopadu

Ani příručky o jménech nejsou zcela jednotné.

BAUEROVÁ, Anna. Tisíc jmen v kalendáři. Praha: Šulc a spol., 1992.: 2. listopadu Památka zesnulých; Tobiáš BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003.: Tobiáš - jméno hebrejského původu vzniklé z Towijjáh, což se dá vyložit jako "bůh dobrotivý" nebo "mým dobrem je bůh". V domáckých podobách tohoto jména mají svůj původ některá příjmení jako Dobeš nebo Dobiáš. Tobiáš má svátek 12. září.

RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? Encyklopedie křestních jmen. Praha: Libri, 2003.: Tobiáš 13. září - jména starého českého kalendáře nejčastěji užívaná v 19. a na počátku 20. století (data u jmen uvedená  jsou již mnohdy neplatná); 13. června - svátek mají Antonín a Tobiáš Nejznámější a nejpovolanější osoba, soudní znalkyně v oblasti jmen, povolování jmen, je Miloslava Knappová, která v nejnovější příručce o jménech KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Obsahuje na 14000 podob jmen českých a cizojazyčných. Původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář. Informace o jménech afrických a asijských. Praha: Academia, 2010. uvádí:  Tobiáš, jméno hebrejského původu...v překladech bibli se objevuje i tvar Tobijáš. Domácké podoby: Tobeš, Tobík, Toby, Tobiášek ap....Různá podoba tohoto jména se vyskytuje ve většině jazyků. - Dnes se i u nás vyskytuje běžně. - Jmeniny: 2. listopadu, 13. června (oboje podle starších kalendářů).

Možná  vnímáte nepatřičně oslavu svátku syna na "památku zesnulých", i když ten den má v sobě něco snad i povznášejícího. Ale 13. červen je na oslavu svátku velmi pěkný. Nezbývá než vyzvat výrobce kalendářů, aby tyto jmeniny vrátili zpět, třeba by mohli  spolu slavit Toníčkové i Tobíkové...

Z internetu:

Výzva na výrobce kalendářů... "Byl bych velice rád, kdyby náš syn mohl slavit svátek podle kalendáře jako ostatní děti," hlásí se o práva otec čtyřletého Tobiáše...." Je pravda, že obliba jména Tobiáš v posledních  letech vzrostla. "Jediný způsob, jak dostat obě jména do kalendáře, je obrátit se na vydavatele kalendářů. Ti de facto rozhodují o tom, kdo v kalendáři bude a kdo ne. Není ale nikde určeno, jaká jména v kalendáři mají být nebo dokonce být musí.

Volně čerpáno z: http://ona.idnes.cz/chceme-svatek-pro-sve-syny-volaji-otcove-tobiase-a-andelina-pov-/deti.aspx?c=A090721_145349_ona_deti_jup