Stopit x ztopit

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na význam a pravopis slova ztopit, resp. stopit.

V jazykové příručce jsem našla, že ztopit existuje ve významu spálit dřevo a stopit je odvozené od slova stop a znamená tedy zastavit.

Měla jsem však dojem, že existuje i slovo s(z)topit ve významu skrýt, zatajit, případně ukrást. Pokud existuje, píše se "ztopit" materiály (jako spálit, zničit), nebo "stopit" materiály (jako zastavit jejich další šíření)?

Odpověď

Dobrý den,

dotazy tohoto druhu byste měla směrovat na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.

Slovník jazyka českého na internetu, viz níže, uvádí:

http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php

stopit II dok. (z angl. zákl.) (co) sport. slang. (zvl. v kopané) zastavit, ztlumit rozehraný míč: s. míč nohou, na prsou; — ned. stopovat II

ztopit

Nenalezeno.

V Internetové jazykové příručce na stránkách zmiňovaného ústavu stojí:

stopit

dělení: sto-pit

jiné je: ztopit

jednotné číslo

množné číslo

1. osoba

stopím

stopíme

2. osoba

stopíš

stopíte

3. osoba

stopí

rozkazovací způsob

stop

stopte

příčestí činné

stopil

příčestí trpné

stopen

přechodník minulý, m.

stopiv

stopivše

přechodník minulý, ž. + s.

stopivši

verbální substantivum

stopení

význam: zastavit rozehraný míč

příklady: stopit míč do lapačky

etymologie: nejde o předponu s-, ale odvozené sloveso od výrazu stop

ztopit

dělení: zto-pit

jiné je: stopit

jednotné číslo

množné číslo

1. osoba

ztopím

ztopíme

2. osoba

ztopíš

ztopíte

3. osoba

ztopí

rozkazovací způsob

ztop

ztopte

příčestí činné

ztopil

příčestí trpné

ztopen

přechodník minulý, m.

ztopiv

ztopivše

přechodník minulý, ž. + s.

ztopivši

verbální substantivum

ztopení

význam: topením spotřebovat

příklady: ztopit všechno dřevo

Odkazy k výkladové části:

Psaní předpon s-, z-

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994. S.581 - heslo ztopit dok. 1. topením úplně spotřebovat; ztopit všechny zásoby uhlí 2. hovor. expr. nepozorovaně vzít, ukrást: ztopit dopis

(Slovník synonym na internetu uvádí pouze sloveso se s a to pro všechny možné případy. Tento zdroj nemůžeme ověřit a ani neupřednostňujeme!

stopit

spálit (dřevo)použít na topení, ukrást, sebrat, otočit)