Skloňování příjmení

Text dotazu

Dobrý den, už hodnou chvíli studuji skloňování
mužských příjmení. Se svými přáteli se neustále dohaduju, že když se třeba
jmenuje někdo Švrček, tak když ho zdravím, neřeknu - Dobrý den pane Švrček,
ale pane Švrčku...Tady ovšem vůbec nesouhlasí, že když je příjmení zakončeno
souhláskou tvrdou nebo obojetnou, skloňuje se podle vzoru PÁN. Prosím, jak
se orientovat v příjmení "Švrček" a "Tomečka". Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

V 5. pádě se ve spisovném projevu skutečně používají zvláštní zakončení, a oslovení 1. pádem je pokládáno za hovorovější variantu, v některých situacích i méně zdvořilou. Navíc střídání 1. a 5. pádu je možné jen při oslovení pane Novák/Nováku. Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod.

Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat. Stejně jako většina dalších vzorů i tento obsahuje různé varianty a dílčí případy. Početná skupina podstatných jmen, jejichž tvarotvorný základ končí na k, g, h, ch, má v pátém pádě koncovku -u, např. dědku; biologu, chirurgu; vrahu, soudruhu; hochu, duchu (s několika výjimkami jako Bože, člověče). Jde tedy o docela početnou skupinu, která se navíc neomezuje jen na vlastní jména.

Více o tomto i jiných jazykových jevech najdete na internetu v jazykové příručce, kterou vytvořil Ústav pro jazyk český a odkud jsme také čerpali:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=cvr%C4%8Dek&Hledej=Hledej .

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.12.2009 10:31

Lucie píše:
Pátek 15.09.2017 10:51
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak správně skloňovat příjmení Polanecká a Polanecký (především množné číslo, aby jsme správně uvedli na zvonek).

Děkuji. Polanecká
PSK - admin píše:
Pondělí 18.09.2017 14:46
Dobrý den,

internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/ uvádí:
"U příjmení, která mají podobu přídavného jména (Veselý, Šťastný, Rychnovský, Polanecký), je základní podoba rodina Veselých, Šťastných, Rychnovských, Polaneckých a podobně také manželé/sestry/bratři Veselých, Šťastných, Rychnovských, P, je-li taková podoba v rodové tradici, pokládají se za správné i podoby manželé Veselí, Šťastní, Rychnovští, rodina Veselá, sestry Veselé ap. vedle základního způsobu s -ých."
Tomáš Brutar píše:
Středa 03.08.2022 20:03
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na skloňování příjmení Matěja?
Byl jsem zaškolen u pana Matějy nebo Matěji?
Děkuji
PSK - admin píše:
Čtvrtek 04.08.2022 15:23
Hezký den,

příjmení Matěja, stejně jako ostatní mužská jména zakončená na "a", se skloňuje podle vzoru předseda, respektive dle jeho podvzoru „paňáca“, vzhledem k přítomnosti měkké souhlásky "j" před koncovou hláskou. Správná varianta bude tedy: "Byl jsem zaškolen u pan Matěji."

Níže přikládáme celý výňatek z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český.

"1 Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na a (typ Ondra, Hůla, Maxa, Gargantua, Baroja, Váša, Nohavica, Borgia, Lorca, Mantegna, Ma)

Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na a skloňujeme podle vzoru „předseda“ (Ondra, Jarda, Svoboda, Hůla, Maxa, Gargantua, japonské jméno Akutagawa –⁠ 2. p. Ondry, Jardy, Svobody, Hůly, Maxy, Gargantuy, Akutagawy –⁠ 5. p. Ondro, Jardo, Svobodo, Hůlo, Maxo, Gargantuo, Akutagawo). Pokud koncové hlásce a předchází měkké souhláskové písmeno či i/y, je ve 2. p. koncovka i –⁠ podvzor „paňáca“ (Váša, Váňa, Baťa, Nohavica, Goya [goja], Borgia [bordža], Mantegna [manteňa], Maria, García, Mircea [mirča] –⁠ 2. p. Váši, Váni, Bati, Nohavici, Goyi [goji], Borgii [bordži], Mantegni [manteňi], Marii, Garcíi, Mircei [mirči] –⁠ 5. p. Vášo, Váňo, Baťo, Nohavico, Goyo, Borgio [bordžo], Mantegno [manteňo], Mario, Garcío, Mirceo [mirčo])."
 
Zdroj: Internetová jazyková příručka [online] (2008–2021). Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. Cit. 04. 08. 2022. <https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=321>.
 
Pro zajímavost, výskyt obyvatel se stejným příjmením v ČR najdete na tomto odkazu: https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Mat%C4%9Bja/hustota/.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu