Skloňování přijmení

Text dotazu

Jak se skloňuje přijmení tvaru adjektiva, např. Veselý?
Jan a Jana Veselá nebo Veselý? Manželé Veselí?

Odpověď

Dobrý den, internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/ uvádí:

"U příjmení, která mají podobu přídavného jména (Veselý, Šťastný, Rychnovský), je základní podoba rodina Veselých, Šťastných, Rychnovských a podobně také manželé/sestry/bratři Veselých, Šťastných, Rychnovských; je-li taková podoba v rodové tradici, pokládají se za správné i podoby manželé Veselí, Šťastní, Rychnovští, rodina Veselá, sestry Veselé ap. vedle základního způsobu s -ých. Z poradenské praxe uvádíme případ, kdy byla tiskárna právem na rozpacích ze zákazníkova zadání novomanželé Dlouhý."
Odbornější vysvětlení by Vám poskytli pracovníci v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna, příp. informace  najdete např. v: Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994.,
příklad:
Porubský, -ého, (2. mn. -ých); Porubská
Polanský, -ého (2. mn. -ých); Polanská.