Potřeboval bych si vypůjčit nějaké knížky ,jestli není možné fyzicky ,tak alespoň k přečtení v elektronické podobě.

Text dotazu

Potřeboval bych si vypůjčit nějaké knížky ,jestli není možné fyzicky ,tak alespoň k přečtení v elektronické podobě .

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna ČR je v současné době pro veřejnost uzavřena a poskytuje pouze online služby (https://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/otevreni). V tuto chvíli tedy není možné vypůjčit si tištěné dokumenty, nicméně registrovaným uživatelům nabízíme odbornou literaturu v rámci databáze e-knih ProQuest Ebook Central (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju/#ebookcentral), ke které je možné se přihlásit prostřednictvím vzdáleného přístupu (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/vzdaleny-pristup). Záznamy e-knih s odkazy na plný text jsou k dispozici také v online katalogu NK ČR (https://aleph.nkp.cz/cze/nkc, v poli druh dokumentu zvolte e-knihy), e-knihy je možné také vypůjčit (více informací na odkazu k databázi výše).

Další možností je rozhraní Národní digitální knihovny - Covid (https://nkd.cz), kde jsou k dispozici jak volné digitalizované dokumenty, tak dokumenty chráněné autorským právem. K volným dokumentům má přístup bez omezení kdokoli, pro prohlížení chráněných děl musíte být registrovaným čtenářem některé z knihoven či institucí, které mají do NDK - Covid přístup - https://ndk.cz/knihinst. Chráněná díla je možné pouze číst, nelze je stahovat ani tisknout. Přístup do NDK - Covid je umožněn do 30.6.2021.
Podobným způsobem jsou zpřístupněny i digitální knihovny dalších knihoven - Moravská zemská knihovna v Brně (https://dnnt.mzk.cz, obsah digitální knihovny je téměř totožný s NDK - Covid), Knihovna Akademie věd ČR (https://kramerius-edu.lib.cas.cz/), Národní technická knihovna (https://kramerius-vs.techlib.cz/), Městská knihovna v Praze (https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/sluzby/e-zdroje/digitalni-knihovna-kramerius/) a Univerzita Karlova (http://kramerius.cuni.cz/uk).
V některých knihovnách se lze pro využívání NDK - Covid registrovat i online - např. v Moravské zemské knihovně (https://www.mzk.cz/registrace) nebo Knihovně AV ČR (https://www.lib.cas.cz/sluzby/vypujcni-sluzby/registrace/).

Řada knihoven však stále funguje v režimu výdejních okének, které umožňují vyzvednout si předem objednané knihy. Pokud byste měl zájem spíše o beletrii, městské knihovny nabízejí svým čtenářům i výpůjčky e-knih, v některých městských knihovnách je možné se i online registrovat. Potřebné informace byste měl najít na stránkách konkrétní knihovny, kterou byste měl zájem navštěvovat.
Například Městská knihovna v Praze provozuje knihokna (https://www.mlp.cz/cz/novinky/1382-knihovna-otevira-vydejni-okna-knihokna/), kromě volně dostupných e-knih (https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/) si mohou uživatelé půjčovat i knihy dostupné v platformě Bookport (https://www.mlp.cz/cz/novinky/1264-nova-sluzba-a-cteni-e-knih-pres-bookport/) a novým čtenářům knihovna nabízí online členství (https://www.mlp.cz/cz/napoveda/online-clenstvi/).

Odkazy na další e-knihy můžete najít také na portálu Knihovny.cz (https://online.knihovny.cz/).

Obor

Informace o knihovně

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.03.2021 23:02

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu