nudista a naturista

Text dotazu

Prosím jaký je rozdíl mezi nudistou a naturistou?

Odpověď

Dobrý den,

i přestože oba dva tyto pojmy patří do běžného slovníku, nenašli jsme příliš zdrojů, které by důkladněji vysvětlovaly rozdíl mezi termíny „nudismus“ a „naturismus“. Stručný etymologický slovník jazyka českého uvádí pro termín „naturismus“ vysvětlení: „směr oslavující přírodu“. „Nudismus“ definuje slovník jako „kult nahoty“.

Přínosnější se tentokrát zdá být definice z anglické Wikipedie, která uvádí, že užívání a význam těchto pojmů se v různých zemích liší. Zatímco např. ve Spojených státech jsou tato slova považována za synonyma, ve velké Británii existuje výrazný rozdíl v jejich chápání: za nudismus se považuje pouhé aktivní vystupování bez oblečení, kdežto naturismus je považován za specifický životní styl, opřeny – vedle pozitivního vztahu k nahotě  -  o lásku k přírodě a životnímu prostředí, úctu k ostatním bytostem, zdravé stravování, pacifismus.

Zdroje:

Holub, J. – Lyer, S.: Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992.

http://en.wikipedia.org/wiki/Naturism

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.03.2014 11:42

Honza píše:
Pátek 20.11.2020 18:37
Pro tyto dva pojmy existuje náhodou pěkný vysvětlující článek: https://vibratory.net/sexypedie/nudismus-naturismus/
Je zde i více rozvinutá filozofie naturismu a kde se dá u nás provozovat v souvislosti také se zákonem.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu