Název či text básničky z dětství

Text dotazu

Dobrý den, předem se omlouvám, pokud vkládám dotaz do špatné kategorie, ale nevěděla jsem kam jinam.

Když jsem byla malá, říkala mi má praprababička jednu básničku, která mi utkvěla v hlavě (nebo to možná byla písnička, nejsem si jistá). Pamatuju si, že byla hrozně smutná, ale vím pouze krátké útržky. Praprababi se již bohužel zeptat nemůžu, jak text zněl, protože už dávno umřela. A nikdo další si také nevzpomíná. Proto se obracím s prosbou na vás, jestli náhodou nevíte, neznáte...

Básnička byla o dítěti, které šlo k večeru na hřbitov, kde leží jeho maminka. Usne na jejím hrobě a zdá se mu sen o plese andělů, kde je všechno bílé. To je však metaforou padajícího sněhu, protože báseň končí tak, že ráno, když jde hrobník kopat hrob, najde na jednom hrobě zmrzlé zasněžené tělíčko.
Co si pamatuji z textu: "Když k večeru se chýlí den, k hřbitovu kráčí unaven, ni kůrky chleba nepožil, kam by se k spánku uložil. K hřbitovu kráčí sám a sám, mať drahou položili tam..."

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 klíčová slova z textu, který jste nám uvedla (chýlí, den, kráčí ,unaven,kůrka, chléba, hřbitov, atd) jsme opakovaně zadávali do vyhledavače České elektronické knihovny , plnotextové databáze české poezie 19. a počátku 20. století Ústavu pro českou literaturu AV ČR, http://www.ceska-poezie.cz/cek/. Pokaždé nám ale vyšlo příliš mnoho záznamů a po otevření plného textu některých vytipovaných básní  se nám hledanou báseň nepodařilo nalézt. Snad byste se mohla pokusit sama, je nutné se však zaregistrovat na výše uvedené adrese.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.08.2015 08:00

Bohunka píše:
Pátek 02.07.2021 18:44
Je to písnička a je nyní nazpívaná na CD heigonky
 Již k večeru se chýlí den,k hřbitovu kráčí samoten
2x// sirotek ještě maličký,hledá hrob svojí matičky//
Ó matičko tvůj Jeníček,neměl dnes ještě chlebíček
2x// ni kouska chleba nepožil,nemá kam by se uložil //
Ó matičko,ó země má,viď,že mě tady nenecháš......
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu