kronika Staroměstská z r.1453

Text dotazu

Je u Vás uložena kronika Starého města Pražského z roku 1453, příp. pod jakou signaturou? Nepodařilo se mě ji nalézt. Případně kniha popravčí, či černá ze září téhož roku. Hledám údaje o popravě Jana Smiřického ze Smiřic 6.9.1453.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz jsme předali kolegům z oddělení rukopisů a starých tisků, kteří by měli vědět více.
V našich fondech s velkou pravděpodobností podobné dokumenty nejsou, většinou bývají uloženy v archivech. Hledali jsme na stránkách Národního archivu (www.nacr.cz a Archivu hl. m. Prahy http://www.ahmp.cz/). Správní dokumenty, včetně těch starších jsou uloženy v Národním archivu, dokumenty týkající se Prahy v rachivu hl. m. Prahy, ale patrně až listiny od 16. století. V případě popravy J. Smiřického může doklad spadat do pražských listin i mezi dokumenty stáního dosahu.
Vhodné je, domníváme se, dotázat se v příslušném oddělení Národního archivu:
http://www.nacr.cz/A-onas/kont.aspx .

Doplnění odpovědi z oddělení rukopisů a strých tisků:
Vámi hledaná popravčí kniha se v našem fondu nenachází. Přehled dochovaných popravčích, smolných aj. knih s odkazy na archivy, kde jsou uloženy, publikovali Jindřich Francek - Tomáš Šimek, Hrdelní soudnictví českých zemí. Soupis pramenů a literatury. Pardubice 1995; nemám tuto práci nyní po ruce, ale můžete si ji v NK ČR objednat přes bázi NKC.
Co se týče "Kroniky Starého Města pražského z roku 1453", přiznám se, že o existenci takovéto kroniky nevím. Mohl byste, prosím, uvést odkaz na literaturu, z níž jste údaj o této kronice čerpal? Případně by Vám snad mohli poradit v Archivu hlavního města Prahy.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.11.2007 09:44

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu