kronika Staroměstská z r.1453

Text dotazu

Je u Vás uložena kronika Starého města Pražského z roku 1453, příp. pod jakou signaturou? Nepodařilo se mě ji nalézt. Případně kniha popravčí, či černá ze září téhož roku. Hledám údaje o popravě Jana Smiřického ze Smiřic 6.9.1453.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz jsme předali kolegům z oddělení rukopisů a starých tisků, kteří by měli vědět více.
V našich fondech s velkou pravděpodobností podobné dokumenty nejsou, většinou bývají uloženy v archivech. Hledali jsme na stránkách Národního archivu (www.nacr.cz a Archivu hl. m. Prahy http://www.ahmp.cz/). Správní dokumenty, včetně těch starších jsou uloženy v Národním archivu, dokumenty týkající se Prahy v rachivu hl. m. Prahy, ale patrně až listiny od 16. století. V případě popravy J. Smiřického může doklad spadat do pražských listin i mezi dokumenty stáního dosahu.
Vhodné je, domníváme se, dotázat se v příslušném oddělení Národního archivu:
http://www.nacr.cz/A-onas/kont.aspx .

Doplnění odpovědi z oddělení rukopisů a strých tisků:
Vámi hledaná popravčí kniha se v našem fondu nenachází. Přehled dochovaných popravčích, smolných aj. knih s odkazy na archivy, kde jsou uloženy, publikovali Jindřich Francek - Tomáš Šimek, Hrdelní soudnictví českých zemí. Soupis pramenů a literatury. Pardubice 1995; nemám tuto práci nyní po ruce, ale můžete si ji v NK ČR objednat přes bázi NKC.
Co se týče "Kroniky Starého Města pražského z roku 1453", přiznám se, že o existenci takovéto kroniky nevím. Mohl byste, prosím, uvést odkaz na literaturu, z níž jste údaj o této kronice čerpal? Případně by Vám snad mohli poradit v Archivu hlavního města Prahy.