Jaká je zkratka pro "za hodinu".

Text dotazu

Dobrý den,
jaká je správná zkratka pro "za hodinu" (např x kilometrů za hodinu)? Znám /hod, /h a /hr (z angličtiny), z čehož nejčastěji používám /h, ale nedávno jsem použil /hod a byl jsem opraven, že správně to má být /h.

Odpověď

Dobrý den,

správné označení jednotky je podle ČSN ISO km/h, což vychází ze soustavy SI (mezinárodní soustava jednotek fyzikálních veličin), kde je hodina vedlejší jednotkou času a její mezinárodní označení je "h"

Použité zdroje

ČSN ISO 80000-1:2011 (01 1300) Veličiny a jednotky (http://www.unmz.cz/test/prehlrub.asp?cd=342&typ=c)
Výběr zde: https://fst.zcu.cz/Soubory/[…]xch_fyzikxlnxch_velixin.pdf
Soustava SI: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soustava_SI

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK

Datum zadání dotazu

12.03.2015 07:12

Miroslav Dub píše:
Úterý 16.05.2023 17:39
Ovšem je rozdíl mezi zkratkou a značkou. Značka je h (bez tečky) a je mezinárodní, zřejmě vychází z angličtiny (hour). Značka kilometru za hodinu je tedy km/h a podobně například km/s je kilometr za sekundu.

Zkratky se užívají h. (s tečkou) a také hod. (opět s tečkou), tyto zkratky se používají v češtině a vychází přímo ze slova hodina, ne z anglického hour. Domýšlím si z toho, že zkráceně by to bylo „kilometr za h.“ nebo „kilometr za hod.“, ale zřejmě se to asi moc nepoužívá, protože to už je rovnou možné to rozepsat celé, tedy „kilometr za hodinu“.

Viz též Internetovou jazykovou příručku: https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=hodina

Anglicky neumím, takže ke zkratkám v angličtině se nechci vyjadřovat.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu