Jak vydat knihu?

Text dotazu

Dobrý den, můj tatínek napsal nádherné básně a chtěl by je knižně vydat. Bydlí v Plzni. Nemáme s tím ani nejmenší zkušenost. Kam nebo na koho se můžeme obrátit? Co pro to musíme udělat? Děkuji předem za odpověď S přáním hezkého dne.

Odpověď

Dobry den, v prubehu let vyslo vetsi mnozstvi knih, ktere radi zacinajicim autorum nejen s technikou psani, se zpracovanim textu, aby byl zajimavy a ctivy apod., ale take  s tim, jak knihu prezentovat, jak ji dostat do povedomi ctenaru, jak postupovat pri vydani knihy.
Jednim z nakladatelstvi, ktere pomaha zacinajicim autorum, je nakladatelstvi Mezera (www.imezera.cz). Vydali napr. Radce pro (zacinajici) spisovatele, novinare a prekladatele 2008. Praha: Mezera, 2007. Jsou zde nektere cenne informace, ktere by se Vam mohly hodit (napr. seznam nakladatelstvi, ktera lze oslovit, kontakty na ne apod.)
Dalsi titul, ktery bych Vam chtela doporucit, je: DOCEKALOVA, Marketa. Tvurci psani pro kazdeho 2. Praha: Grada, 2009., kde jsou dalsi odkazy, ktere by Vam mohly byt ku prospechu.
STUDENY, Jiri. Drama jazyka. Teorie a praxe tvurciho psani. Pardubice: Fakulta humanitnich studii, 2003. Zde je jedna cast, ktera se tyka primo tvurciho psani a poezie.
Odpoved na Vase otazky ale nejspis ziskate v knize:
HRDLICKA, Frantisek. Pruvodce po literarnim remesle. (Zaklady tvurciho psani). Praha: Akropolis, 2008. Na ukazku posilam malou citaci z teto knihy: S. 149: "Jake cesty vedou k zverejneni rukopisu?
1. Nejbeznejsi cesta vede pres zminene nakladatelske lektory a redaktory. Vyplati se, kdyz rukopis rozmnozite a poslete zaroven nekolika nakladatelstvi, abyste zvysili pravdepodobnost, ze nekoho zaujme...
2. ... styk autora s nakladatelstvim vetsinou zajisti literarni agent...
3. Treti zpusob je nejjednodussi, ale zautoci na vasi kapsu. Vydejte si svuj rukopis vlastnim nakladem. Spojte se s sikovnym pocitacovym a vytvarnym expertem, vyzvete znameho podnikatele, aby vam - jako sponzor - prispel na vydani (s tim, ze v knize uverejnite jeho logo ci reklamu na jeho vyrobky); hotovou knihu rozdejte vlivnym znamym..."

Vydat knihu je pomerne slozita a draha zalezitost a vyplati se, kdyz si nechate poradit od zkusenych odborniku - nakladatelu, abyste se vyvarovali zbytecnych chyb.