Dotazy

Adventisté sedmého dne - historie

Dobrý den, zajímalo by mne, kdo jsou Adventisté sedmého dne, od kdy působí v naší zemi a čím jsou charakterističtí. Je o nich nějaká literatura? Děkuji.

Adventní báseň

Mohli by jste mně doporučit nějakou vhodnou báseň s adventní tématikou. Každým rokem máme v obci slavnostní rozsvěcení vánočního stromku s programem. Svoje znalosti jsem již vyčewrpala - od Vrchlického báseň Vánoce a Šrámkův Prosinec. Báseň by neměla být delší než cca 4-5 slok. Vím že se zdá, že v lednu je na takové starosti brzo, ale jak se říká, "kdo je připraven, není zaskočen".

Adventní věnec

Dobrý den, dozvěděl jsem se, že se svíčky na adventním věnci mají dle tradice zapalovat proti směru hodinových ručiček. Je možný dohledat, z jakého důvodu tomu tak je, potažmo jak tato tradice vznikla? Děkuji

aerobic

Prosím o informace o publikacích a knihách, které bych mohla využít při přípravě diplomové práce na téma: Prvky aerobiku v hodinách tělesné výchovy pro 1. ročník ZŠ.

aerobic, balet, hudba

PROSIM VÁS O 5 VĚT O AEROBICU, BALETU TAKY 5 VĚT A NĚCO KRÁTKÉHO NA TÉMA HUDBA A SPORT

Afrika

1.Jak se jmenuje obrovský ropný přístav na jihu Nigérie? 2.Československo bylo po roce 1968 v literatuře označeno názvem jednoho z území a měst na jihovýchodě Nigérie, které se potýkalo s hladomorem a občanskou válkou. Jaký název našemu státu dali?

afrikánština

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit, zda byste mohli zjistit, kolik lidí v současné době užívá afrikánštinu jako svůj první jazyk. Nacházím různé informace, od 5 až po 7 milionů. Děkuji.

Agatha Christie

Dobrý den, chystám se psát Bakalářskou práci na téma Porovnání dvou českých překladů vybrané knihy od Agathy Christie. Již několik dní se snažím najít knihu od této spisovatelky, která byla přeložena co nejdříve, například někdy před rokem 1970 a poté znovu po roce 2000. U všech knih, které jsem našla bylo napsané, že již byly archivovány. Chci se tedy zeptat, je možné tyto knihy nějak získat? Existuje nějaká databáze, díky které bych dokázala vyhledat starší překlady? A nebo nevíte, jaký nejstarší český překlad knihy od Agathy Christie je stále dostupný v knihovnách? Mockrát děkuji. Šourková

Agrostroj, výrobní program

Zajímalo by mne zda je možné se z odborného tisku či knih dozvědět informace o výrobním programu podniku Agrostroj Prostějov. Jedná se mi o všechny konkrétní výrobky/stroje/,cobyly vyrobeny po válce až po zánik firmy. Nebude-li to možné, tak alespoň veškeré výrobky malé mechanizace.

agroturistika

Je možné mít v agroturistické farmě certifikaci ubytovacího zařízení a přitom nebýt zařazeni do kategorie a třídy? Nebo je povinné automatické přiřazení? Jak je možné poznat, které ubytovací zařízení patří do agroturistiky a které do vesnické? Je někdo kdo toto rozhoduje? Nebo musí splňovat nějaké podmínky?

akademická malířka Jarmila Kepková

Dobrý den, mám prosbu, nemohu najít nikde žádné podrobnější informace o malířce Jarmile Kepkové. Nevím zda je akademická malířka, zda existuje nějaká evidence jejích děl, její význam, hodnocení veřejnosti, možnosti zakoupení nějakého díla, předpokládané ceny atd... Děkuji

akademická malířka Kamila Kepková

Dobrý den, mám prosbu, nemohu najít nikde žádné podrobnější informace o malířce Jarmile Kepkové. Nevím zda je akademická malířka, zda existuje nějaká evidence jejích děl, její význam, hodnocení veřejnosti, možnosti zakoupení nějakého díla, předpokládané ceny atd

Akademický malíř Jindřich Stehlík

Dobrý den,vlastním několik obrazů,akademického malíře Jindřicha Stehlíka.Zajímalo by mně,něco bližšího o tomto malíři a zda jsou jeho obrazy obchodovatelné.

Akademický malíř Otto Laube

Zajímal by mě jeho životopis, nebo jiný zdroj informací. Kde žil, jaké obrazy vytvořil , kdy se narodil, zda měl rodinu atd. Předem děkuji.

Akademik a Doktor

Dobrý den, mám následující dotaz: "Akademik", stejně jako "Doktor" (ve zkratce Dr. uváděné za jménem) byly prý u nás regulérní akademické/vědecké tituly. Je to pravda, kde se k tomu dají najít spolehlivé zdroje? Rozum mi dávají všechny tři významy uvedené v SSJČ (viz níže; ve stejném duchu i v ASCS), ale že by šlo o titul? Jaký, kdo by jej uděloval, kdy, měl by nějakou zkratku (těžko)? Na informaci jsem narazil ve Wikipedii, kterou také edituji, a kde jsem požadoval dozdrojování této informace (22. 11. 2008), což se však dosud nestalo ("Titul akademik byla nejvyšší akademická hodnost[zdroj?] a nahrazovala ostatní tituly a hodnosti. Uváděla se vždy před jménem." http://cs.wikipedia.org/wiki/Titul), ad titul "doktor" se mi staly popudem informace tamtéž, v článku http://cs.wikipedia.org/wiki/Dr. a v odtamtud odkazovaných článcích (např. http://ach.upol.cz/historie/historie_titul.php) - proč k tomu však vyhledavače nenacházejí nic oficiálního? Titul doktor (Dr.) neuvádí ani Příručka ÚJČ, pokud se správně dívám: http://prirucka.ujc.cas.cz/?action=view&id=782 Děkuji mnohokrát, jsem opravdu moc zvědav na odpověď!

Hledání v archivu