Dotazy

A. Chittussi, obraz Z Českomoravské vysočiny

Dobrý den, přivítal bych jakékoliv informace o výše uvedeném obrazu malíře A. Chittussiho. Obraz namalován v r. 1882, prezentován na výstavě v Paříži(tzv. "Salon 1882"). V dopise Miroslavu Tyršovi ze dne 15. 4. 1882 se o něm A.Ch.zmiňuje: "Můj letošní Salon jest obraz s kterým jsem veskrze spokojen... Jest to příjemná – rozličnou zelení proložená plaň z Českomoravského pohoří s hnědými skalami – mezi kterými protéká potok". Jde mi zejména o lokaci, jaký sklaní útvar obraz zachycuje, ale i jakékoliv další informace ke vzniku tohoto díla. Děkuji.

A. Hitler, a jeho děti

Ráda bych se zeptala jestli měl A. Hitler nějaké děti s Evou Brawnovou, popřípadě kolik?

A.I.BLÁHA, sociální zřízení

Dobrý den, chtěla jsem se jenom zeptat. Ve škole jsme probíraly v předmětu sociální deviace, příčiny sociálně patologických jevů ve společnosti podle A.I.Bláhy. Uvádí zde 5 příčin poruch: 1, porucha zřízení rodinného; 2, sociální napětí; 3, soc.diskriminace; 4, porucha hospodářsk.zřízení; 5, úchylné fung. zřízení vých. a kult.. chtěla jsem Vás poprosit, zda nevíte co tím pan Blíáha myslel, když ty jednotlivé příčiny uváděl? mohli byste mi PROSÍM alespoň ve zkratce napsat, co bych mohla u jednotlivých příčin uvést, nebo o čem bych mohla mluvit?

A. Lustig - Hořká vůně mandlí

Dobrý den, píšu seminární práci na téma Arnošt Lustig - Hořká vůně mandlí.Chci se tímto zeptat, zda-li existuje nějaká recenze, kritika na tuto novelu? případně něco o této knize? Děkuji a přeji hezký den.

A.Meisner

informace o A.Meisnerovi,manažer programů v Paláci Lucerna,žijící ve30.-70.letech,respektive vrstevník a přítel okruhu novináře Peroutky,herců a hereček,J.Wericha,H.Vítové,F.Spurného,rodiny Niklasů,ad.

A. Platonov

Prosím vás, chtěla bych si přečíst povídku od Andreje Platonova, která se jmenuje Hnojný dvůr. Zmiňuje se o ní Jan Zábrana ve svých Modrých denících. Nemohu zjistit, ve které sbírce povídek je Hnojný dvůr zařazen. Děkuji za pomoc.

A. Sládkovič (překlad)

Dobry den, hladam nemecky alebo taliansky predklad Mrarina od Andreja Sladkovica. Mozete mi poskytnut info. kde by som to mohol zohnat. Dakujem

AACR2

Nemůžu se dohledat znění pravidel AACR2. Prosím o adresu, kde je k vidění text, konkrétně týkající se zpracování DVD, ale i širší, může být i v angličtině. Děkuji a zdravím

abatyše

Dobrý den, na internetu nemohu dohledat původ slova ABATYŠE. Zajímalo by mě, jestli má nějakou spojitost s aramejským výrazem ABBA-otec. Tento výraz se na začátku našeho letopočtu používal pro představené židovského náboženství a později se od něj odvodili označení pro církevní hodnostáře. Děkuji za odpověď. Budu vám vděčná, pokud mě ve výzkumu posunete dál

ABC ČR monitorování periodik

Jak prospívá české propagaci monitorování prodaných periodik. prosím o poslání nějakých odkazů, mám jen to, co jsem našla na www.abccr.cz. postřehy, negativa, prostě cokoliv. ABC ČR - význam pro transparentnost české propagace. díky

Abecední řazení knih dle jména

Dobrý den, spravujeme knihovnu naší školy a nejsme si jisté, zda jména typu MacDonaldová řadit podle počátečního M, či se řídit hlavní částí jména Donaldová. Také si nevíme rady s knihami typu publikace Závrať, kdy není uveden žádný autor, pouze jméno paní, které povídky setřídila. My bychom knihu zařadily pod Z. Děkujeme moc za Vaši odbornou radu.

absenční výpůjčka

Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem, proč mnoho (téměř všechny, které jsem v poslední době vyhledávala) knih z posledních let není k půjčení mimo knihovnu, tedy absenčně. Jde mi jak o odborné tituly, tak o beletrii. Knihy jsou k zapůjčení pouze v rámci studoven, ale myslím, že spousta návštěvníků by si ráda novou beletrii půjčila a četla také jinde než v prostorách knihovny. Moc děkuji za odpověď a vysvětlení.

absenční výtisky v NK ČR

Mám dotaz ohledně počtu výtisků jednotlivých knih k zapůjčení domů. Hodlá knihovna zvýšit počty knih k zapůjčení domů? Např. v oblasti finačních trhů a investování defacto neexistují knihy, které si lze zapůjčit domů, ale pouze do studovny. Což je velmi nepohodlné.

absenčního půjčení publikací z embryologie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli Vaše knihovna nabízí možnost absenčního půjčení publikací z embryologie ( Langmanova lékařská embryologie , Embryologie- Z. Vacek). Knihy nutně potřebuji a nevím, kde by se popřípadě v Praze daly sehnat. Děkuji.

Absolutní jazyk

Dobrý den, rád bych se zeptal na využití absolutního jazyka v české literatuře. Kdo všechno ho používal, které proudy ho preferovaly a vůbec bližší informace o využití tohoto jazykového prostředku. Děkuji předem za informaci.

Achtelník

Dobrý den, při pátrání po předcích jsem narazila na výraz achtelník (otec František, achtelník v Koškově...) Nikde ale nemůžu nalézt kdo byl achtelník, nebo čím se živil (snad jediný náznak, že to mohl být osmiláník - tedy vlastnil osminu lánu). Můžete mi prosím pomoci? Děkuji a přeji pěkný den Katka Lázničková

Adalbert Stifter, pozůstalost

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je zachovalá pozůstalá knihovna (osobní knihy, korespondence) Adalberta Stiftera, jestli je k ní přístup a kde je případně uložená. Děkuji

Hledání v archivu