Stáří vesmíru

Text dotazu

Jak vědci určili, že vesmír je starý 13,7 miliard let a ne míň nebo víc?

Odpověď

Dobrý den,
k Vašemu dotazu jsem našla několik informací:

1)Stáří vesmíru nejsme schopni určit přesně, protože neznáme přesný vesmírný model. K základnímu odhadu slouží Hubblova konstanta, stáří se rovná 1/H (tzv. Hubblův čas). Vychází mezi 15 a 20 miliardami let.

Můžeme najít spodní hranici a tou jsou postupně:
stáří Země: 4,5 miliardy let
stáří Galaxie 10 miliardy let.

A jako nejpoužívanější kriterium se využívá stáří hvězd v kulových hvězdokupách: 13 ? 15 miliard let. Jiná metoda, která nezávisí na Hubblově konstantě, je pomocí poločasu rozpadu některých radioaktivních prvků, ta vychází 16 miliard let.

2) K určení stáří vesmíru potřebujeme znát vzdálenosti, které nás dělí od galaxií. Podle definice je stáří vesmíru čas, potřebný pro jednu galaxii, aby se dostala ze svého prapúvodního místa na to stávající. Galaxii změříme podle světelných vln. Když se jejich vzdálenost vydělí rychlostí, výsledkem je čas, tedy stáří vesmíru. Tím by byla dokázána teorie o velkém třesku a rozpínání vesmíru. Na základě materiálu ze satelitu se poslední odhady stáří vesmíru pohybují kolem 13, čtyřy miliardy let (s odchylkou plus mínus 300 milionu).

3) Na základě kombinace měření Hubbleovy konstanty s odhady hustoty vesmíru tým rozhodl, že vesmír je přibližně starý 12 miliard let, což koresponduje s věkem nejstarších hvězd. Vědci zdůrazňují, že odhad stáří vesmíru je pravdivý za předpokladu, že ve vesmíru je tzv. "kritická hustota materiálu", která je vyvážením mezi navždy rozpínajícím se vesmírem a vesmírem, který se má zhroutit.

Stáří vesmíru je vypočteno s pomocí expanzní rychlosti určené na základě přesných měření vzdálenosti a dále na zjištění, zda se ve vesmíru pozoruje zrychlování nabo zpomalování dané existencí látky pozorované ve vesmíru. Expanzní rychlost určuje, jestli vesmír potřeboval k dnešní velikosti méně času a pak je mladší, než jestliže expandoval pomaleji. (podle relace NASA 99-65 z 25.5.1999 připravil PH)

Zdroj:
http://mfweb.wz.cz/astronomie/9.htm
http://mfweb.wz.cz/studenti/2.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vesmír
http://astro.sci.muni.cz/pub/hst1999/99-65.html

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Datum zadání dotazu

11.03.2008 09:44

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu