přístup do Národního uložiště šedé literatury (NUŠL)

je možné se z Moravské zemské knihovny (MZK), nebo přes dálkový přístup (jsem uživatel MZK) plnohodnotně připojit k NUŠL (až na plné texty dokumentů)?

děkujeme za Váš dotaz.

NUŠL je veřejně přístupný, vyhledávat a studovat šedou literaturu můžete bez jakéhokoliv omezení, bez registrace a poplatků. Nemusíte být tedy uživatelem žádné knihovny.

Co se týče získávání plných textů dokumentů, některé organizace poskytují do NUŠL plné texty dokumentů, jiné však poskytují pouze metadata - tedy informace o existujících dokumentech. Dokumenty, které naleznete v NUŠL přiložené u záznamů, můžete pro svou osobní potřebu užívat, studovat a stahovat. Pokud v záznamu dokumentu v NUŠL nenajdete plný text dokumentu, znamená to, že spolupracující instituce neposkytla plný text dokumentu. V tomto případě najdete v záznamu informaci o dostupnosti dokumentu - jakou instituci jak kontaktovat.

Pokud v záznamu najdete "odkaz na původní záznam", kliknutím na tento odkaz budete přesměrován do repozitáře nebo katalogu dané instituce - do záznamu dokumentu. Zde může být také plný text přiložen. Pokud dostanete informaci, že pro získání plného textu dokumentu se musíte nejprve zaregistrovat nebo získat přihlašovací údaje, musíte kontaktovat instituci, která repozitář provozuje (týká se několika univerzit). Zpravidla mají na webu kontakt na administrátora systému, který Vám může pomoci.

Pokud byste měl problém s konkrétním záznamem nebo dokumentem, kontaktujte prosím pracovníky NUŠL (nusl@techlib.cz).

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Národní technická knihovna

19.01.2015 14:58