Gavrilo Princip

Dobrý den, na serveru Wikipedia jsem u Gavrila Principa, atentátníka nástupce RU trůnu Františka Ferdinanda d'Este, nalezl tento text: "Princip nebyl členem skupiny Černá ruka, jak se často uvádí, ale skupiny s názvem Mladá Bosna."
Chtěl bych se zeptat, zda-li je to skutečně pravda, případně k tomu dohledat nějaký zdroj. Popravdě jsem o skupině Mladá Bosna nikdy ani neslyšel.
Navíc jsem zaslechl o vyšetřování některých atentátníků z podezření, že byli spolčeni se zednářskou lóží. Chtěl bych se tedy dozvědět něco i o tomto.
Předem Vám děkuji za čas, který mému problému věnujete.

v současné době je knihovna od 27.7. do 9.8.2009 uzavřena. Z tohoto důvodu nedochází k expedici knih ze skladišť NK ČR. K dohledání informací o skupině Mladá Bosna tak máme pouze omezené množství informačních zdrojů.

Heslo "Mladá Bosna" v Malé československé encyklopedii přibližuje revoluční organizaci následovně:
"Mladá Bosna - rev. organizace jihoslovanské mládeže v Bosně a Hercegovině v posledních letech před 1.svět. válkou, bojující proti rak.-uh. útlaku a za sjednocení Jihoslovanů. Neměla pevnou organizaci, skládala se z ilegálních spikleneckých kroužků a skupin; používala metody individuálního teroru. Její členové spáchali 1910 atentát na rak.-uh. zemského guvernéra v Bosně a Hercegovině gen. Verešanina, 1912 na charv. bána S. Cuvaje a 1914 na rak.-uh. následníka trůnu Františka Ferdinanda D'Este."
O organizaci Černá ruka se zde píše:
""černá ruka"-Sjednocení nebo smrt - [srbský] tajná nacionalistická organizace 1911-16, vedená D. Dimitrijevićem - Apisem. Její jádro tvořili mladí důstojníci [srbský] armády. Cílem organizace bylo sjednocení [jižní] Slovanů v jednom státě pod hegemonií Srbska. Měla silný vliv na [zahraničí, zahraniční] a [vojenství, vojenský] politiku [srbský] království; podílela se na přípravách sarajevského atentátu. 1916 zlikvidována Alexandrem I.
Karadjordjevićem."
Zdroj: Malá československá encyklopedie (licencovaná databáze COTOJE)

Informaci, že Gavrilo Princip náležel ke skupině Mladá Bosna potvrzuje encyklopedie Universum ( Universum : všeobecná encyklopedie. 1.vyd. Praha :
Odeon, 2000-2001).
Jiné zdroje, například encyklopedie Britanica, ovšem uvádějí v souvislosti s atentátem na Františka Ferdinanda D'Este a atentátníkem G.Principem organizaci Černá ruka.
(http://www.britannica.com/EBchecked/topic/476793/Gavrilo-Princip).

Obě radikální skupiny vznikly před I.světovou válkou a vzájemně spolupracovaly. Více informací pravděpodobně naleznete v následujících publikacích, do nichž, z výše uvedených důvodů, nemůžeme nahlédnout:

* NOVÝ, Karel. Sarajevský atentát. 8. vyd., v Čs. spis. 5. vyd., v Čtenářském souboru 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1980.
* KAFKA, František. Smrt následníka [Františka Ferdinanda d'Este]. Praha :
Magnet, 1971.
* SMITH, David James. One morning in Sarajevo : 28 June 1914. 1st pub. in Great Britain. London : Weidenfeld & Nicolson, c2008. ISBN 978-0-297-85144-8.
* Mezinárodní terorismus - nový nebo starý fenomén? ; Devadesát let od sarajevského atentátu : sborník textů / Petr Robejšek ... [et al.] ; Marek Loužek (ed.). 1.vyd. Praha : CEP - Centrum pro ekonomiku a politiku, 2004.
ISBN 80-86547-33-7.
* POLEDNE, Aleš V.  Největší teroristické akce moderní doby : - od Sarajeva k 11. září. 1. vyd. [Praha] : Levné knihy KMa, 2002. ISBN 80-7309-094-5.
* AICHLBURG, Wladimir. Sarajevo : 28. Juni 1914 : Das Atentat auf Erzherzog Franz Ferdinand von Österreich-Este in Bilddokumenten. Wien : Orac, 1984.
ISBN 3-85368-954-X.
(viz: Online katalog Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc)

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

31.08.2009 15:40