Historie házené

Dobrý den, Z dotazů veřejnosti se nám dostalo žádosti o informace ohledně historie házené. Podle dotyčného existoval prý jakýsi sport v České Republice, něco jako předchůdce házené. Bylo by možné nám ho stručně popsat a přidat některá důležitá historická data? Můžete nám eventuálně dát vědět, v jakých zdrojích se o tom píše více? A jsou-li, i nějaké zdroje v angličtině co se týká tohoto pre-sportu i házené?

Dobrý den, kolektivní hra házená vznikala na přelomu 19. a 20.století na několika místech v Evropě, konkrétně v Dánsku, Švédsku, Německu a v Čechách. V Čechách byly podmínky vzniku kolektivních her podpořeny příznivým nahlížením rakousko-uherské vlády na sportovní aktivitu mládeže (výnos o půldenních sportovních hrách mládeže) a vznikem Spolku pro pěstování her české mládeže v roce 1892.
Na vzniku české národní házené se podílelo několik učitelů tělocviku. V roce 1905 zveřejnil první pravidla hry nazvané "vrhaná s přenášením" učitel Václav Karas. Pravidla hry naleznete na internetové stránce Českého svazu házené:
http://www.chf.cz/chf/index.php?PAGE=cesky_svaz_hazene/07_historie/charakteristicke_prvky.htm&iq=2 .
V roce 1906 přišel jiný učitel, Josef Klenka, s házenkářskou hrou nazvanou "cílová (terčovaná)" (pravidla viz. výše). Spolupracovník učitele Josefa Klenky Antonín Krištof pravidla hry poopravil a vznikla hra nazvaná "házená". O rok později založil Antonín Krištof první sportovní kroužek Házená Praha, následně byla vydána pravidla hry a v roce 1909 vznikla Svazová komise kroužku házené. V roce 1918 vydal upravená pravidla Jaro Trantina a stal se na několik let vůdčí osobností české házené. Mezi lety 1923 a 1934 se česká házená hrála mezinárodně, později ji nahradila hra s pravidly handballu. Dnes se hraje pouze na území České republiky.

Více informací naleznete na internetové stránce Českého svazu házené:

a v knihách:

Encyklopedie tělesné kultury. 1.díl: A-O. 1. vyd. Praha : Olympia ; Bratislava : Šport, 1988

Malá encyklopédia telesnej výchovy a športu. 2. vyd. Bratislava : Obzor, 1982

VITOUŠ, Pavel. Malá encyklopedie sportu. 1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1980

Z anglicky psaných knih by měly historii házené přibližovat níže zmíněné knihy. Je možné, že zde bude zmíněna i historie české házené.

The story of handball : the game, the players, the history / Author: McElligott, T. J. Publication: Dublin : Wolfhound Press, 1984

50 jahre IHF/100 jahr handball = 50 years IHF/100 years handball = 50 ans IHF/100 ans handball. Corp Author: International Handball Federation. Publication: [Basel, Switzerland : IHF, 1996

Ball sports /
Author: Sandelson, Robert.