Zrušené pražské kostely

Text dotazu

Dobrý den,
existuje v literatuře přehled kostelů a kaplí, které byly zrušeny na území tehdejší Prahy v rámci reforem Josefa II.?

Odpověď

Dobrý den,

literatura, kterou jsme prověřili,  zpravidla uvádí jen počty zrušených kostelů a kaplí a některé z nich jako příklady (kostely sv. Valentina, sv. Linharta, chrám Panny Marie Na louži, Betlémská kaple, univerzitní kaple Božiho těla, kostely sv. Mikulaše, sv. Martina ve zdi, sv. Michala nebo rotunda sv. Kříže Menšího).

Jmenný soupis jsme nalezli  v knize T.Bílka „Statky a jmění kollejí jesuitských …“,  uvedeno je zde s bližším popisem 70 pražských svatostánků (23 na Starém Městě, 22 na Novém Městě, 2 na Vyšehradě, 15 na Malé Straně a 8 na Hradčanech) a 4 v blízkém okolí Prahy. Tento seznam můžete srovnat se soupisem uvedeným v knize  „Dějiny Čech a Moravy nové doby“. V knize „Staré město pražské“ jsme dále nalezli plánek, na němž je zachyceno 20 zrušených kostelů, kláterů a kaplí na pražském Starém Městě.

Použitá literatura:
* BÍLEK, Tomáš Václav. Statky a jmění kollejí jesuitských, klášterů, kostelů, bratrstev a jiných ústavů v království Českém od císaře Josefa II. zrušených. s. [370]-389. Kniha je volně přístupná v Digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/10731959), pro její využívání je nutné na počítač nejprve naistalovat DjVu plug-in (http://www.celartem.com/en/download/djvu.asp).
* PRÁŠEK, Justin. Dějiny Čech a Moravy nové doby. Kniha VII, Panování císaře a krále Josefa II. Část 1. V Praze: I.L.Kober, 1903. s. 435-436.
* LÍBAL, Dobroslav; MUK, Jan. Staré město pražské. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1996. s. 399. ISBN 80-7106-167-0.