zrnko rýže

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je možné dohledat, zda / kde a kdy bylo na území
českých zemí objeveno zrnko rýže v průběhu archeologických prací a k jakému
století je datováno.

Odpověď

Dobrý den,

v článku Věry Čulíkové "Ovoce, koření a léčiva z raně novověké jímky hradčanského špitálu" uveřejněném v Archeologických rozhledech (2008) se můžete o historii rýže na našem území dočíst následující:

"Na území ČR byla rýže jako potravina s diabetickými vlastnostmi konzumována podle nejstaršího archeobotanického dokladu pocházejícího z Jihlavy (Kühn, 1995) nejpozději ve 14. století. Mimo Prahu je doložena ve středověkých sedimentech z 15. stol. z Opavy (Čulíková nepubl.). Rýže je také již uvedena jako léčivo v Herbáři Křišťana z Prachatic z počátku 15. stol. (srov. Čížek, 1994). Historii šíření rýže shrnuje Opravil (1986b) v souvislosti s opavskými raně novověkými nálezy. Na území Německa je rýže prokázána kromě doby římské (srov. Knörzel 1970) z několika lokalit až z vrcholného středověku."

Zdroj: Archeologické rozhledy : Informační orgán archeologických a příbuzných vědeckých ústavů v ČR. 2008, roč. 60, č. 2, s. 236 - 237.) (rozsah celého článku: s. 229-260).

Použitá literatura v článku:

* Kühn, 1995: Ein neuer Fund mittelalterlichen Samen und Früchte aus Jihlava. In: C. Kroll - R. Pasternak eds., Res archaeobotanicae - 9th Symposium IWGP Kiel, Kiel, 145-148.

* Opravil 1986b: Archeobotanické nálezy z areálu Jaktařské brány v Opavě (býv. hotel Koruna), Časopis Slezského muzea A35, 227-253.

* Čížek, K. 1994: Křišťan z Prachatic a jeho dílo z hlediska botaniky, Sborník Západočeského Muzea v Plzni - Příroda 90, 1-39.

* Knörzer, K.-H. 1970: Römerzeitliche Pflanzenfunde aus Neuss. Limesforschungen Bd. 10. Novaesium 4. Berlin.