zpravidla, veskrze

Text dotazu

Dotaz na význam slov "zpravidla" a "vesměs" - jak se liší?

Odpověď

Dobry den, slovo zpravidla je prislovce,  znamena obycejne, obvykle, pravidelne,
vetsinou: vecer se zpravidla divame na televizi; kraj porostly lesy, zpravidla borovymi

vesmes - prislovce 1. bez vyjimky, vseobecne, veskrze: vsichni vesmes kvalifikovani odbornici 2. az na male vyjimky, prevazne: odpovedi byly vesmes kriticke

Zdroj: Slovnik spisovne cestiny pro skolu a verejnost. Praha: Academia, 1994.

vesmes - slozeno z v a smes (viz vs'mes  praslovanske jery, pouzit znak '
(tvrde i mekke), do cestiny presly castecne jako e podle jeroveho pravidla... ; viz misiti

Zdroj: HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho se zvlastnim zretelem k slovum kulturnim a cizim. Praha: SPN, 1967.

vesmes - prevazne, vseobecne, bez vyjimky, do jednoho, kniz. veskrze

zpravidla - obycejne, obvykle, pravidelne, vetsinou, casto

Zdroj: PALA, Karel a VSIANSKY, Jan. Slovnik ceskych synonym.  Praha:
Nakladatelstvi Lidove noviny, 1994.

Pokud byste potreboval podrobnejsi informace, obratte se na pracovniky Jazykove poradny Ustavu pro cesky jazyk AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna, kde Vam mohou odborneji poradit.