Zpěv slavíka

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, proč zpívá slavík. Slyšela jsem dva rozdílné důvody: 1. že to musí naučit mláďata, která to sama od narození neovládají, 2. že tím baví samičku sedící na hnízdě. Ráda bych zjistila, jestli něco z toho je pravda, nebo jestli je známý nějaký jiný důvod, či není známý žádný takový důvod. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jako u ostatních ptáků je u slavíka zpěv především prostředkem, jak přilákat samičku. Samci zpívají zvláště zjara. Jeho zpěv uslyšíte hlavně v noci, velmi intenzivní je za soumraku a za úsvitu. Ke konci června slavičí zpěv postupně umlká.
Správná byla Vaše informace, že mláďata slavíka se musí zpěvu naučit. Po vylétnutí z hnízda se učí od starších tzv. předzpěváků. Činí tak již v srpnu, tedy několik týdnů po vylíhnutí. Úroveň slavičího zpěvu na určitém území je dána výskytem nadaných či nenadaných jedinců. Pokud se mezi skřivany objeví více talentovaný samec, stoupá úroveň zpěvu i u ostatních jedinců tohoto teritoria. Pokud ovšem nadaný jedinec zemře, úroveň zpěvu v další generaci je u ostatních samců podstatně horší. Kniha Ptáci lesů luk a polí uvádí, že směrem na východ a na jih je umělecký zpěv slavíků mnohem horší, neboť zde zpívají slavíci sice hlasitě, ale pouze v jedné tónině.
Při sedění na vejcích se tito ptáci hlasově vůbec neprojevují. Chovají se velmi tiše a nenápadně.

Zdroje:
Hudec, Karel. Fauna ČSSR. Sv. 23, Ptáci. Díl 3. sv. 1. 1. vyd. Praha : Academia, 1984

Hauer, Frieder. Ptáci lesů, luk a polí. Vyd. 2. V Praze : Knižní klub, 2005. ISBN 80-242-1367-2 (váz.)