Zosnovat či osnovat?

Text dotazu

Dobrý den,
prosím, jaký je rozdíl mezi slovy zosnovat a osnovat? Tedy jsou zosnovatelé či osnovatelé: plánu, atentátu, atd.?

Odpověď

Dobrý den,

dotazy tohoto typu je lepší konzultovat s pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR, Jazyková poradna, viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Heslo osnovat nedokonavý, knižní výraz - připravovat tajně (něco nedobrého), strojit; osnovat pomstu

Heslo zosnovat dokonavé, knižní výraz, k osnovat; zosnovat spiknutí nastrojit

Zdroj: Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994.

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR uvádí také obě slova, obě možnosti. Ve slovesech je rozdíl  - sloveso dokonavé a  nedokonavé. Domníváme se, že použít je možno ve vašem příkladu obě slova, je tam jen jemná nuance. Pokud někdo připravuje atentát, tak na přípravě pracuje delší dobu a je osnovatel. Pokud už k atentátu bezprostředně dochází, tak ho např. provádí zosnovatel.

osnovat

dělení: os-no-vat

jednotné číslo

množné číslo

1. osoba

osnuji, osnuju2

osnujeme

2. osoba

osnuješ

osnujete

3. osoba

osnuje

osnují, osnujou2

rozkazovací způsob

osnuj

osnujte

příčestí činné

osnoval

příčestí trpné

osnován

přechodník přítomný, m.

osnuje

osnujíce

přechodník přítomný, ž. + s.

osnujíc

verbální substantivum

osnování

Slovesa vzorů mazat, brát, krýt, kupovat (mažu – maži, ořu – orám, kryjí – kryjou)

Zadaný slovní tvar byl dále nalezen (případně navíc po odstranění diakritiky a velikosti písmen) v následujících heslech:

intrika

komplot

zosnovat

dělení: zo-sno-vat

jednotné číslo

množné číslo

1. osoba

zosnuji, zosnuju

zosnujeme

2. osoba

zosnuješ

zosnujete

3. osoba

zosnuje

zosnují, zosnujou

rozkazovací způsob

zosnuj

zosnujte

příčestí činné

zosnoval

příčestí trpné

zosnován

přechodník minulý, m.

zosnovav

zosnovavše

přechodník minulý, ž. + s.

zosnovavši

verbální substantivum

zosnování

Slova s předponou z(e)-

Předponou z(e)- se tvoří:

a) od nedokonavých sloves dokonavá... (moknout → zmoknout, lámat → zlámat, rušit → zrušit, trestat → ztrestat);

b) od podstatných nebo přídavných jmen slovesa mající význam ‚učinit nebo stát se tím, co znamená slovo základové‘: ocel → zocelit, pochybný → zpochybnit, prostý → zprostit, totožný → ztotožnit.

U mnohých slov si je třeba způsob psaní pamatovat: zkoumat, zkoušet, zkusit, zpěčovat se, zpívat, zpověď, zpytovat, zpupný, způsob, zřídit, ztepilý.