Znak Hradce Králové

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat co vyznacuje dvouocasy lev na znaku Hradce Králové, poto velké G co drží v tlapách, jeho koruna a vse ostatní....děkuji a prosím poslete mi co nejdriva svou odpověď

Odpověď

Dobry den,

v publikaci Ceska republika ve znacich, symbolecha a erbech je znak Hradce Kralove vysvetlen takto:

AUGUSTIN, Josef. Ceska republika ve znacich, symbolech a erbech. Sokolov : Arbor, 1997. s. 61-62. ISBN 80-901534-0-2.
Mesto uzivalo uz od stredoveku dvou znameni. Jednim bylo znameni ceskeho dvouocaseho lava na peceti mesta, dolozene uz od r. 1362, druhym byl nepochybne puvodni znak, a to na stite velke uncialni pismeno G, zavedeny mestem prokazatelne uz v predhusitske dobe, protoze je dolozen znacne otrelym, prece vsak spolehlivym znakem nad smitmou ve Vlaskem dvore kutnohorskem. Rozdil mezi pecetnim znamenim lva a znakem s pismenem G se casem zapomnel a obou znameni se pak uzivalo jako dvou znaku vedle sebe az do konce 17. stoleti, tedy jak stribrneho dvouocaseho lva se zlatou korunou, zbroji a jazykem na cervenem stite, tak stribrneho nebo zlateho uncialniho G na cervenem stite.Teprve pocatke 18. stoleti byly oba znaky spojeny v jeden celek, pricemz byl lev obracen doleva, aby mohl drzet v prednich tlapach oblouk pismena G. Strazci stitu byli nekdy pridavani svemocne; ke znaku vlastne nenalezeji.

Dalsi informace muzete nalezt i na oficialnich strankach Hradce Kralove - http://www.hradeckralove.org/cz/O_meste/symboly/symb01.html. Vysvetleni ceskeho dvouocaseho lva naleznete v archivu sluzby Ptejte se knihovny - http://www.ptejteseknihovny.cz/list.php?all=1&year=2005&month=10&lib=#603.