změna příjmení u nezletilých

Text dotazu

Dobrý den,po rozvodu jsem si nechala příjmení po bývalém manželovi. S partnerem, se kterým žiji již 15 let máme dvě děti 13 a 7 let, které nesou příjmení po mne,tudíž mého bývalého muže..ráda bych jim za toto příjmení dala příjmení partnerovo ,tedy jejich otce./plnou změnu nechci,kvůli tomu ,že pod tímto příjmením jsou zapsaní ve škole i lékaře apd. rádi bychom aby toto příjmení měli do budoucna v občanském průkaze, proto se ptám,zda lze příjmení dětem změnit, doplnit nebo je lepší uravřít manželství? prosím o odpovědˇna mailovou adresu .děkuji.

Odpověď

Dobry den, pri zmene jmena nebo prijmeni se postupuje podle zakona c. 301/2000 Sb., o matrikach, jmenu a prijmeni a podle zakona c. 94/1963 Sb. o rodine. Nasli jsme Vam k tomu nasledujici informace:

Jmeno, popripade jmena nebo prijmeni lze zmenit fyzicke osobe pouze na zaklade jeji zadosti (popripade zadosti jejich zakonnich zastupcu, jedna-li se o nezletilou osobu).

Opravnen v teto veci jednat je obcan CR nebo cizinec s trvalym pobytem na uzemi CR.
Dalsi ucastnici rizeni nejsou stanoveni.

Zmenu prijmeni lze povolit zejmena, jde-li o prijmeni hanlive, smesne, zkomolene nebo je-li pro zmenu vazny duvod.
Zmena jmena nebo prijmeni se nepovoli, jestlize by zmena byla v rozporu se zajmy a potrebami nezletileho.
Vzniknou-li pochybnosti o spravne pravopisne podobe jmena nebo prijmeni, je zadatel povinen predlozit doklad vydany znalcem.

Za trvani manzelstvi muze byt zmena prijmeni povolena pouze na zaklade souhlasu obou manzelu.
Maji-li manzele spolecne prijmeni a je-li povolena zmena prijmeni jednomu z nich, vztahuje se tato zmena i na prijmení druheho manzela a prijmení jejich nezletilych deti. Maji-li manzele ruzna prijmeni, muze jim byt povolena zmena prijmeni pouze na prijmeni jednoho z nich, ktery s touto zmenou vyslovil souhlas.
Maji-li manzele a rodice ditete ruzna prijmeni, zmena prijmeni toho z manzelu, jehoz prijmeni ma nezletily, se vztahuje i na nezletileho.

Zahajeni spravniho rizeni je dnem podani pisemne zadosti na prislusny matricni urad (tuto situaci nejde resit zaslanim zadosti elektronickou postou).

Se zadosti se muzete obratit na matricni urad prislusny podle mista trvaleho pobytu nebo mista posledniho trvaleho pobytu zadatele v CR.
Pokud zadatel neni na uzemi CR prihlasen k trvalemu pobytu, je k projednani zadosti prislusny matricni urad  podle mista posledniho trvaleho pobytu zadatele, nebo Urad Mestske casti Praha 1 v pripade, ze neni ani takovy pobyt.
Jsou-li proto zavazne duvody, muze matricni urad postoupit zadost k vyrizeni matricnimu uradu, v jehoz knize narozeni je zapsano jmeno nebo prijmeni, ktere ma byt zmeneno.

Na urade predlozte:
- zadost o povoleni zmeny jmena nebo prijmeni
- rodny, popripade oddaci list zadatele
- jde-li o osoby rozvedene, pravomocny rozsudek o rozvodu manzelstvi
- jde-li o osoby ovdovele, umrtni list
- doklad o mistu trvaleho pobytu na uzemi CR (napr. obcansky prukaz nebo prukaz o povoleni k pobytu na uzemi CR)
- doklad o statnim obcanstvi (napr. obcansky prukaz, cestovni pas, osvedceni, popripade potvrzeni o statnim obcanstvi CR nebo vysvedceni o pravni zpusobilosti k uzavreni manzelstvi, je-li v nem udaj o statnim obcanstvi CR uveden)
- prukaz totoznosti (obcansky prukaz, cestovni pas nebo prukaz o povoleni k pobytu).

Zadost o povoleni zmeny jmena nebo prijmeni musi obsahovat:
- jmeno (popripade jmena), prijmeni, popripade rodne prijmeni, datum a misto narozeni, pripadne datum a misto uzavreni manzelstvi zadatele
- rodne cislo
- misto trvaleho pobytu zadatele
- jmeno (jmena) nebo prijmeni, ktere si zadatel zvolil
- jmeno (jmena), prijmeni a pripadne rodne prijmeni, datum a misto narozeni manzela, popripade nezletilych deti - vztahuje-li se zmena jmena nebo prijmeni i na tyto fyzicke osoby
- udaj o statnim obcanstvi zadatele
- oduvodneni.
Predepsane formulare nejsou stanoveny.

Spravni poplatek 100 Kc se uhradi pri povoleni zmeny prijmeni hanliveho, vystredniho, smesneho, zkomoleneho nebo cizojazycneho. Pri zmene jmena nebo prijmeni v ostatnich pripadech se uhradi spravni poplatek ve vysi 1 000 Kc.
Za zmenu prijmeni manželů, rodicu nebo rodice a jejich nezletilych deti na spolecne prijmeni se vybira jen jeden poplatek.
Za zmenu prijmeni vice nezletilych deti tehoz rodice se vybira take jen jeden poplatek.

Poplatek se plati v hotovosti nebo slozenkou pred provedenim ukonu, tj. pred vydavanim rozhodnuti o povoleni zmeny jmena nebo prijmeni.

Spravni organ je povinen rozhodnout ve veci do 30 dnu, popripade do 60 dnu, je povinen o tom uvedomit ucastniky rizeni.

V pripade zamitnuti zadosti o povoleni zmeny jmena nebo prijmeni je mozno podat odvolani do 15 dnu ode dne jeho doruceni prostrednictvim uradu, ktery rozhodnuti vydal.

Po nabyti pravni moci rozhodnuti o zmene jmena nebo prijmeni je treba pozadat na zaklade nove vydaneho matricniho dokladu o vydani noveho obcanskeho prukazu, cestovniho dokladu (pripadne prukazu o povoleni k pobytu, prukazu zadatele o udeleni azylu, prukazu o povoleni k pobytu azylanta).

Vase situace nam ovsem prijde dost specificka a tak - jakozto knihovnici - nejsme schopni Vam na zaklade nam dostupných zdroju poskytnout plne informace. Vice informaci Vam zrejme poskytnou na Ministerstvu vnitra - odbor vseobecne spravy, oddeleni statniho obcanstvi a matrik, nam. Hrdinu 3, 140 21 Praha 4, tel. 974 817 427, 974 817 430 nebo 974 817 431, e-mail:
jhalova@mvcr.cz, mvitovco@mvcr.cz, abradiko@mvcr.cz, uredni hodiny: pondeli a streda od 8.00 do 17.00 hodin.

Zdroje:

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/place?uzel=513&POSTUP_ID=525&PRVEK_ID=389

http://www.praha12.cz/urad-mc/zivotni-situace/so-04.html.