Zmena prijmeni 12 let po rozvodu

Text dotazu

Dobry den, muzu si zmenit prijmenit 12 roku po
rozvodu? dekuji

Odpověď

Dobrý den,
na tuto otázku přesněji než knihovny Vám odpoví právník nebo příslušné úřady státní správy.

Na portálu veřejné správy je uvedeno u životní situace - rozvod - příjmení po rozvodu:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/6966/_s.155/708/place?uzel=513&POSTUP
_ID=525&PRVEK_ID=393
"Manžel, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela, může do jednoho měsíce po právní moci rozhodnutí o rozvodu přijmout své dřívější příjmení, popřípadě upustit od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího, a to oznámením matričnímu úřadu. Zmešká-li uvedenou lhůtu, může požádat o změnu příjmení."
Dále je zde uvedeno:
"Pokud zmeškáte jednoměsíční lhůtu po rozvodu, můžete požádat o povolení změny příjmení. Správní poplatek v tomto případě činí 100 Kč."
Další specifikace zde není uvedena.

Doporučujeme Vám obrátit se na matriční úřad v místě bydliště, kde Vám určitě poradí, nebo přímo na Ministerstvo vnitra - odbor všeobecné správy, oddělení státního občanství a matrik, Náměstí Hrdinů 3, 140 21 Praha 4,
tel.: 974 817 427, 974 817 430 nebo 974 817 431, e-mail: jhalova@mvcr.cz, mvitovco@mvcr.cz, abradiko@mvcr.cz, úřední hodiny: pondělí a středa od 8:00 do 17:00 hodin.