Zlato ze Země ve vesmíru

Text dotazu

Kolik kilogramů zlata bylo cca vyvezeno nebo jinak ztraceno v sondách, satelitech, vesmírných stanicích a podobně? Děkuji za odpověď nebo nápovědu.

Odpověď

Dobrý den, pane Horák,

děkujeme za Váš dotaz. Bohužel ho nejsme ale schopni kompetentně zodpovědět. Pokud Vím, tak zlato jako ušlechtilý kov naleznete ve značném množství elektroniky ve všech odvětvích průmyslu. Nemyslím si, že by jakákoliv vesmírná společnost nebo výrobce elektroniky evidoval množství zlata použitého k výrobě mikročipů či dalších elektronických součástek.

Možná, že použiji nevhodné přirovnání, ale nikdo Vám nezodpoví otázku, kolik zlata je například použito v umělých zubech lidí na celé planetě, případně titanu v umělých kloubech obyvatel planety.

Možná, že by se na toto téma dala zpracovat rozsáhlá vědecká práce, ale ne stručná odpověď v rámci této služby.

Pokud se mnou nesouhlasíte nebo budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

S pozdravem

Vojtěch Turek

Oddělení služeb

Národní technická knihovna