Zkratka "int."

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, co znamená zkratka "int.", jak je uváděná v knize
HOSÁK, Ladislav: Historický místopis země Moravskoslezské, Praha : Academia
2004, s. 988. (Reprint vydání z r. 1938.). V knize v seznamu zkratek není,
nenacházím ji ani v debdictu, slovnících zkratek a cizích slov, na
internetu... Děkuji.
S pozdravem
Jiří Janíček

Ukázka
"Na počátku 17. stol. náležela k letovskému panství. Roku 1660 int. (prodal,
přičlenil??) Karel Kašpar hrabě Thurn Slatinu a Korbelovu Lhotu Václavu
Bernartovi Bartodějskému z Bartoděj, který ji už o dva roky později (1662)
int. Jiřímu Štěpánovi hraběti z Vrbna. "

Odpověď

Dobry den, zkratku, kterou hledate jsem v nasich dostupnych zdrojich, kde jsem si myslela, ze by mohla byt, nenasla. Radila jsem se s kolegy, z jedne odpovedi cituji:
"...dle níže uvedené publikace (kde ovšem - jako ve všech jiných historických příručkách - zkratka "int." ve vztahu k vlastnickým [ani jiným] vztahům uvedena není), jde s největší pravděpodobností o ad hoc zkratku (jen k tomu ucelu, schvalne) pro "intromisit se" (ujal se držby, vlastnictví), nebo "intromissum" (příčestí minulé trpné - v tomto kontextu asi méně pravděpodobné)...

[Č.záznamu: 001640322]
Zachová, Jana, 1941-
Latina pro historiky a archiváře / Jana Zachová. -- 4. vyd., V nakl. Academia 1.. -- Praha : Academia, 2005. -- 103 s. ; 24 cm ISBN 80-200-1388-1 (brož.) : Kč 195,00 ..."

Nevim, snad budete s odpovedi spokojen.