Zjištění rozdílu ve vlastnostech a vzniku mezi čedičem a znělcem

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na rozdíl ve vzniku a vlastnostech mezi dvěma horninami - čedičem a znělcem.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

 čedič a znělec mají mnohé společné. Obě horniny patří mezi výlevné vyvřeliny mladší = neovulkanické (geologické stáří horniny je tedy třetihory a čtvrtohory), mají všesměrnou texturu a strukturu částečně krystalickou, která je typická u některých výlevných vyvřelin, které na povrchu rychle tuhly (u některých čedičů, znělců).

Popis čediče, jeho odlišnost od znělce:

Minerální složení má čedič (bazalt) bazický plagioklas + augit + olivín, někdy bývá zastoupeno i sklo. Barva bývá tmavě šedá až skoro černá. Struktura čediče je porfyrická, základní hmota ofitická, intersertální nebo sklovitá. Vedle živcových (alkalicko-vápenatých čedičů) existuje skupina tzv. čedičů alkalických. Ty obsahují mimo jiné též zástupce živců (např. leucit, nefelín). Podle tvaru těles omezených odlučnými puklinami rozlišujeme 5 druhů odlučnosti. Čedič má odlučnost kulovitou.

 Znělec (fonolit) odpovídá svým nerostným  a chemickým složením hlubinné hornině syenitu se zástupci živců. Obsahuje draselný živec a nefelín, v malém množství též amfiboly a pyroxeny. Barva je většinou šedá, s odstínem dozelena. Struktura je celistvá nebo velmi jemnozrnná, pouze živec (a někdy i tmavé nerosty) tvoří vyrostlice. Stavba je obyčejně všesměrná, často dutinatá. Dutiny obsahují zeolity (natrolit apod.), kalcit a další nerosty.

Mladší vyvřeliny tvoří obyčejně větší pohoří: znělce a různé druhy čedičů jsou v Čechách v Českém středohoří a v Doupovských horách.

Zdroj: HABĚTÍN, Vladimír, TRDLIČKA, Zdeněk a KOČÁREK, Eduard. Geologické vědy: přehl. mineralogie, petrografie a geologie: příručka pro žáky zákl. všeobec. vzdělávacích škol., gymnasií a ostatních škol 2. cyklu. 1. vyd. Praha: SPN, 1973. 398 s. Knižnice všeobecného vzdělání. Kostka.

 A ještě přidáme popis čediče z publikace od  Chrise Pellanta.

Čedič (bazalt) = bazalická vulkanická hornina sestávající z vápenatého plagioklasu a pyroxenu je nejhojnější ze všech typů láv. Téměř vždy jsou přítomné apatit a magnetit a může se vyskytovat i olivín. Strukturou jemnozrnná hornina má krystaly jak idiomorfní, tak alotriomorfní. Krystaly nejsou však snadno viditelné - musíme použít lupu. Čedič vzniká chladnutím velmi pohyblivých bazaltových láv. Vzhledem k jejich viskozitě mohou tvořit velmi mocné lávové příkrovy. Čedič je velmi rozšířen v kontinentálních oblastech a zároveň je nejdůležitější horninou oceánského dna.

Odkazy na internetu:

http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?bazalt

http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl

Použité zdroje

PELLANT, Chris a PELLANT, Helen. Horniny a minerály. Vyd. 1. Martin: Osveta, C1994. 256 s. Pouhým okem. ISBN 80-217-0582-5.