Životopis Růženy Černé

Text dotazu

Dobrý večer, chtěla bych Vás požádat, jestli nemáte nějaké informace o Růženě Černé, která napsala knihu- Kuchařská abeceda, kterou vydala v roce 1930.
Mám to do závěrečné práce.
Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

informací, jež je možné dohledat k odborné spisovatelce Růženě Černé, je poměrně malé množství. Spíše se jedná pouze o střípky z jejího života.

K vyhledávání jsme použili fulltextové vyhledávače systémů Kramerius a biografické databáze a publikace dostupné v NK ČR.

V dobových novinách a  časopisech můžete nalézt několik  upoutávek na přednášky, které vedla a knihy, které vydala. Z poznámek uvedených u těchto zpráviček, informací uvedených v jejích knihách a v biografických databázích, je možné o jejím životě říci následující:

Růžena Černá se narodila 8. 2. 1867 (údaj z databáze Autorit: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000004391&local_base=AUT).

V roce 1912 již žila v Kolíně. Byla provdána za zdejšího profesora a zastávala funkci předsedkyně a jednatelky Odboru národohospodářského v Kolíně. Dále byla členkou Národohospodářské jednoty v Praze a členkou národohospodářské sekce Svazu ženských spolků.

Viz upoutávka na její přednášku konanou v Plzni v Českém denníku (21.3.1912 , str. 9) : http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/8935209; Český denník (24.3.1912, str. 18): http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/8935383

V roce 1915 vydal Místní odbor Národohospodářské Jednoty pro Kolín její útlý návod, jak pracovat s kukuřičnou moukou: Úprava pokrmů z kukuřičné mouky a krupičky:

* ČERNÁ, Růžena. Úprava pokrmů z kukuřičné mouky a krupičky. Kolín: Místní odbor Národohospodářské Jednoty pro Kolín a okres kolínský v Kolíně, 1915. 15 s.

Její další tři knihy již vyšly v pražském nakladatelství Neubert:

* ČERNÁ, Růžena. Umění šetřiti v domácnosti: pokyny našim hospodyňkám i dívkám, jak docíliti v domácnosti i kuchyni jistých a trvalých úspor ... Praha: A. Neubert, 1924. 60 s. Knihovna českých hospodyněk a dívek; 39.

* ČERNÁ, Růžena. Vánoční stromeček: jeho vkus. výzdoba cukrovinkami i doma připrav. ozdubkami: prakt. pokyny ku přípravě bonbonů, cukrátek, ovoc., sněhov., čokolad., mandlov. a j. vánoč. cukroví: spolu s návody ku přípravě štědroveč. večeře a vánoč. pokrmů: pro větší i menší domácnosti na zákl. prakse. Praha: A. Neubert, 1925. 91, 3 s. Knihovna českých hospodyněk a dívek; 40.

* ČERNÁ, Růžena, ed. Z kuchyní celého světa: sbírka 540 vybraných a vyzkoušených předpisů ... Praha: A. Neubert, 1927. 192 s. Knihovna českých hospodyněk a dívek; sv. 42.

Úvodní slovo k následujícím knihám již psala vždy v Praze. Jednalo se o knihy:

* ČERNÁ, Růžena. Kuchařská abeceda: kniha výborných receptů a přesných návodů ke všem pracím kuchařského umění. V Praze: Prometheus, 1930. 440 s., obr. příl.

* ČERNÁ, Růžena. Kniha účelného šetření v domácnosti: [dobrá rada nad zlato]. Praha: Prometheus, [1935]. 195 s.

* ČERNÁ, Růžena. Kuchařské předpisy k přípravě nejrůznějších, chutných, výživných a i levných jídel, pečiva, zelenin, salátů, zavařenin a nápojů: [co dnes?: 1300 předpisů nových, dobrých a úsporných jídel]. Praha: Prometheus, 1936. 215 s.

* ČERNÁ, Růžena. Učíme se vařit: pracovní návody k vaření a podrobný postup přípravy všech jídel se zvláštním zřetelem na začátečnice. Praha: Prometheus, [1937]. 152 s.

Na přebalu knih je vždy uvedena jako "čestná předsedkyně Ústředí čsl. hospodyň a místostarostka Skupiny pro organisaci domácnosti a čsl. výzkumného a zkušebního ústavu pro domácí hospodaření".

(zdroj: uvedené dokumenty, katalog Národní knihovny ČR: http://aleph22.nkp.cz/cze/nkc )

Zemřela 24. 11. 1957 v Praze. (zdroj: databáze AUT: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000004391&local_base=AUT )

 V případě Vašeho hlubšího zájmu Vám doporučujeme prostudovat například časopis: Žena a domov: časopis Ústředí československých hospodyň. Praha: Ústředí československých hospodyň, 1934-1944.

(http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002340942&local_base=NKC ) Růžena Černá byla předsedkyní této organizace, je tedy dosti pravděpodobné, že přispívala i do časopisu, který Ústředí československých hospodyň vydávalo.