život v 2. pol. 19. stol.

Text dotazu

Ráda bych se dozvěděla něco o tom, jak se žilo v 2. pol 19. stol. a na začátku 20. stol. Mám na mysli obyčejný život ve velkoměstech (Londýn, Paříž, New York) - sociální podmínky, společenské problémy v té době, módní trendy, kam se lidé chodili bavit... Sháněla jsem nějakou publikaci, která by o tom snad pojednávala, ale musím říct, že jsem nenašla. Můžete mi pomoct?

Odpověď

Dobrý den,

máte pravdu, že v českém jazyce je dostupných materiálů o daném tématu velmi málo.
Myslím, že nejvíce informací naleznete ve skriptech Fakulty humanitních studií v Pardubicích.:

Lenderová, Milena. Dějiny každodennosti "dlouhého" 19. století. 1. díl, Dějiny hmotné kultury. Vyd. 1. Pardubice : Univerzita Pardubice, 2001. ISBN 80-7194-414-9

Lenderová, Milena. Dějiny každodennosti "dlouhého" 19. století. II. díl, Život všední a sváteční. Vyd. 1. Pardubice : Univerzita Pardubice, Fakulta humanitních studií, 2005. ISBN 80-7194-756-3 (brož.)

Zajímavá je i sbírka dokumentů o všedním životě v českém prostředí 19.století:
Englová, Jana, Život v 19. století : sbírka dokumentačních materiálů. Vyd. 1. Ústí nad Labem : Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Pedagogická fakulta, Katedra historie, 2001. ISBN 80-7044-432-0 (brož.)

O běžném životě žen v 19. století existují v Národní knihovně dvě knihy:
Lenderová, Milena, K hříchu i k modlitbě : žena v minulém století. Vyd. 1. Praha : Mladá fronta, 1999. ISBN 80-204-0737-5 (váz.)
Englová, Jana, Žena devatenáctého století v dokumentech. Ústí nad Labem : Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2003. ISBN 80-7044-474-6 (brož.)

Všechny tyto knihy si můžete zapůjčit, s platným průkazem NK, do Všeobecné studovny v Národní knihovně.

Co se týče velkých měst, konkrétně Londýna a New Yorku, existují velmi krásné a myslím i velmi pěkně zpracované knihy:
Victorian London
(http://www.amazon.com/Victorian-London-Tale-City-1840-1870/dp/0312366590 ) a

New York in the Nineteenth Century
(http://www.amazon.com/York-Century-Dover-Pictorial-Archives/dp/0486235165 ).
Tyto knihy ve svých fondech ovšem nemá Národní knihovna ani žádná knihovna v České republice. Pokud byste o tyto knihy měla zájem, můžete využít meziknihovní výpůjční služby. ( http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mmvs.htm ).