Život v 1.pol. 20. století

Text dotazu

Dobrý den, prosím o radu které knihy mám vyhledat abych se dozvěděla jak se u nás žilo v letech asi 1920-1950. Ideálně Kladensko a Karlovarsko. Zajímá mě každodenní život, jak to chodilo s lékařskou péčí, hygienou, zařízením domácností a podobně. Velice děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

knihu, která by mapovala období a region, který Vás zajímá a to ze všech hledisek, která vás zajímají, jsme nenašli. Nejvíc informací se většinou najde ve vzpomínkových knihách autorů, kteří v tom daném období žili, region znají a dovedou zážitky poutavě popsat.

Informace se dají poskládat  z různých pohledů, ať již je to život dětí, škola, práce, město, venkov, zábava... Bohužel podobnou knihu, jako je výborná monografie Mileny Lenderové a Karla Rýdla Radostné dětství. Dítě v Čechách devatenáctého století. (Praha: Paseka, Fénix, 2006.) pro období 1. pol. 20. století jsme nenašli.

Doporučit můžeme následující knihy, ve kterých byste si mohla aspoň některé informace najít v různých kapitolách:

KLABOUCH, Jiří. Manželství a rodina v minulosti. Praha: Orbis, 1962.

ŠIMON, Jiří. Ukradený domov. Jak se žilo na vesnici ve 40. a 50. letech. Praha: Knižní klub, 2008.

MICHLOVÁ, Marie. Protektorát aneb česká každodennost 1939 - 1945. Praha: Nakladatelství ČAS, 2012.

ČAPKA, František. Obrazy ze života společnosti v českých dějinách. Brno: Masarykova univerzita, 2010.

PREISLEROVÁ, Ivana. Vlašim nejen ve 20. století . Vlašim: Město Vlašim, 2010.

Měla jsem moc krásné dětství. Vzpomínky německých obyvatel Brna na dětství a mládí ve 20. až 40. letech 20. století. Brno: Etnologický ústav AV ČR, 2013.

ČORNEJ, Petr. Historie českých zemích. Praha: Fragment, 1999.

PÁNEK, Jaroslav, TůMA, Oldřich a kol. Dějiny českých zemí. Praha: Karolinum, 2008.

BENEŠ, Jiří. Blbá nálada v Čechách a jak bývalo. Praha: petit, 2011.

Děti v Brně. Kapitoly o dětství ve městě pod Špilberkem. Brno: Etnologický ústav AV ČR, 2015.

JEMELKA, Martin. Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny. Ostrava: Repronis, 2009.

JEMELKA, Martin. Na Šalomouně. Společnost a každodenní život v nějvětší moravskoostravské hornické kolonii (1870-1950). Ostrava: Universitas Ostraviensis, 2008.

VÝRUT, Karel. Příběhy z kronik z Pražského předměstí. Praha: Agentura gratis, 2002.

Dále by mohly pro Vás být zajímavé třeba i statistické ročenky:

Statistická ročenka Republiky Československé, např. z roku 1934 nebo 1937 aj., které vydával Státní úřad statistický nebo jsou určité statistiky v HOLUBEC, Stanislav. Lidé periferie. Sociální postavení a každodennost pražského dělnictva v meziválečné době. Plzeň: Západočeská univerzita, 2009.

A jistě by se našly i další zdroje.