Život plazů - hadů

Text dotazu

Čím se živí mladí, právě se narodivší hadi, když se
vyklubají s kožovitého vejce a tudíž u sebe nemají rodiče, kteří se o ně od početí již stejně nestarají. A totéž platí o hadech, chovaných v
zajetí..

Odpověď

Dobrý den,
mláďata hadů žerou to, co dospělí hadi, to co jsou schopni ulovit. Rodiče je opravdu nekrmí, takže se po narození musejí hned starat sami o sebe. Mláďata většinou začínají s lovem hmyzu a s tím jak rostou, tak si troufají i na větší živočichy. Hadi jsou masožravci. Větší druhy hadů loví např. žáby, ještěrky, plže, ryby, myši i malé ptáky. Menší druhy hadů loví spíše menší plže a hmyz - mravence, mouchy, můry atd. Největší hadi prý uloví i prase, kozu nebo malé jeleny, dokonce snad i člověka.
Potrava pro hada chovaného v zajetí se dá koupit v obchodech se zvířaty, v obchodech s rybářskými potřebami atd. Tam Vám určitě poradí. Mláďata se krmí zpočátku spíše hmyzem, malými žabkami. Podrobné informace o krmení hadů, o odchovu mláďat atd. najdete na této stránce http://mujweb.cz/www/o.nd.ra/pravidla.htm#krmeni, jinak existuje i spoustu příruček o chovu hadů a tam bude jistě taky spoustu informací. Myslím, že v knihkupectvích nebo v knihovnách jsou takové knihy běžně k sehnání.
Hezký den
Zdeňka Honzátková
Městská knihovna Ústí nad Orlicí